جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

97درصد مردم مازندران باسواد هستند - نمایش محتوای خبر

 

 

97درصد مردم مازندران باسواد هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از بابل ،داود تقی‌نیا در گردهمایی روسا و کارکنان ادارات سوادآموزی شهرستان و مناطق قطب دو مازندران در سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش بابل با اشاره به اینکه علم زمانی ارزشمند است که به انسان عزت، استقلال و سربلندی دهد، افزود: علم به سه دسته علم مفید، همان علم الهی، علم غیر مفید که علم ضد بشری بوده و علم بی‌اساس و بی‌محتوی ‌یعنی دانسته‌هایی که سود و ضرری برای بشر ندارد، تقسیم می‌شود.

تقی‌نیا در اهمیت حوزه سوادآموزی، تصریح کرد: مسئول اصلی حوزه نهضت سوادآموزی خود شخص رهبر بوده و بخشنامه آن توسط وزیر به امضا می‌رسد که این نشان از جایگاه رفیع این حوزه است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش مازندران با تاکید بر اینکه مهم‌ترین فاکتور ریشه‌کنی بی‌سوادی در جامعه به‌کارگیری آموزش دهنده‌های متعهد مجرب است، بیان داشت: آنچه باید در مسئله آموزش مورد توجه جدی متولیان قرار گیرد به کارگیری آموزش دهندگان متعهد، دلسوز، با تجربه، با انگیزه و مستعد است، بکارگیری افراد غیر مجرب هر چند دارای سابقه تدریس بوده و از مدرک بالایی برخوردار باشند خیانت به افرادی است که انگیزه آموختن دارند و ما مسئول اصلی این عمل خواهیم بود.

تقی‌نیا با اشاره به اینکه نهضت سواد آموزی مفتخر است چهره‌های برجسته‌ای در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی،اجتماعی و علمی تحویل جامعه داده است ،افزود: آموزشی که آموزش گیرنده خواندن و نوشتن را نیاموزد، هدر رفت سرمایه کشور در قبال سرانه آموزش این افراد است، خروجی آموزش ما باید افراد توانمند باشند.

این مسئول از تشکیل شورای پشتیبانی سوادآموزی در وزارتخانه خبر داد و بیان داشت‌: این شورا هر چهار ماه یک‌بار تشکیل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سرانه سوادآموزی در کشور کاملا رایگان است‌، گفت: نه تنها سرانه آموزش سوادآموزی درکشور ایران رایگان است بلکه گیرندگان سوادآموز نیز مورد تشویق قرار می‌گیرند.

تقی‌نیا از تصویب لایحه برخورداری مردم جامعه از حق و امتیاز خاص خود به شرط  باسواد بودن از سال 95 خبر داد و تصریح کرد : همه آحاد جامعه از حق خاصی چون، حق مسکن، شناسنامه و ویزا و از امتیاز خاصی مثل داشتن گواهینامه راهنمایی و رانندگی و یارانه برخوردارند اما براساس مصوبه هیئت دولت از سال 95 اگر شخصی باسواد نشود از این مزایا محروم خواهد شد.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش مازندران خطاب به روسای سوادآموزی، تصریح کرد: به دنبال توانمندسازی  نیروها باشید، در صورت درخواست افزایش حجم ابلاغی از سوی شهرستان‌ها نه تنها موانعی وجود ندارد بلکه مورد تشویق ما نیز قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به اینکه نیازمند تالیف کتاب‌هایی بر اساس نیازهای افراد بی‌سواد هستیم‌، گفت: مازندران مفتخر است که گروه تالیفی مازندران در حال تالیف سه کتاب فارسی، قرآن  و ریاضی برای بانوان کل کشور بوده که تالیف آن به‌زودی به پایان می‌رسد.

تقی‌نیا از همکاری 44 شرکت با حوزه نهضت سواد آموزی خبر داد و تصریح کرد: تمام کارها از مرحله شناسایی، جذب، نگه‌داشت و آموزش توسط خود ما صورت گرفته و شرکت تعهدی در قبال این مسئولیت‌ها ندارد که باید در این باره تجدید نظر شود.

وی وظیفه روسای سوادآموزی را ایجاد انگیزه در آموزش دهندگان برشمرد و گفت: مخالف ایجاد فضای دیکتاتوری و مسموم برای آموزش دهندگان بوده و از پذیرای هرگونه  طرح، ایده، و نظری که در رسیدن به اهداف عالی ما را یاری کند، هستیم.

این مسئول با اشاره به اینکه نرخ سوادآموزی مازندران نسبت به استان‌های دیگر بالا بوده  و 97 درصد مردم مازندران باسواد و تنها سه درصد بی‌سواد هستند، اظهار داشت: برای ریشه‌کنی بی‌سوادی سه طرح‌ در استان اجرا می‌شود.

تقی‌نیا خاطرنشان کرد: باسواد کردن 4 هزار و 546 نفر از اولیا بی‌سواد در تمام شهرها و مناطق استان، باسواد کردن گروه سنی‌ 10 تا 20 سال شامل کودکان و نوجوانان، بدسرپرست، بی‌سرپرست، کودک کار و معلولان جسمی و حرکتی، اجرا طرح انسداد مبادی ورودی واجب التعلیم و زیرپوشش بردن گروه سنی 10 تا 49 سال را از دیگر طرح‌های مهم استان برای ریشه‌کنی بی‌سوادی برشمرد.