سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

86 درصد از زنان مازندران سهمی در اشتغال ندارند - نمایش محتوای خبر

 

 

86 درصد از زنان مازندران سهمی در اشتغال ندارند

مديركل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران با اشاره به وضعیت سهم‌بری مدیریتی زنان در استان از عدم اشتغال 86 درصد از زنان مازندران خبر داد.

86 درصد از زنان مازندران سهمی در اشتغال ندارند

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، مریم جمشیدی صبح امروز در جمع بانوان این شهرستان، با اشاره به اینکه نیروی انسانی از مهمتر‌ین توانمندی‌های توسعه محسوب می‌شود و نگاه عدالت جنسیتی باید در این موضوع مورد توجه قرار گیرد، گفت: ایجاد اداره کل بانوان و خانواده به دلیل وجود خلاءها بود و وجود مسائل فرهنگی مربوط به غفلت‌های دهه‌های گذشته رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه اداره کل بانوان و خانواده مازندران از سال 92 تاکنون بودجه ملی نداشت ولی در دولت‌های گذشته اعتبارات خوبی وجود داشت و درباره هزینه‌های آن صحبت نمی‌کنم، افزود: طرح سراسری 10 هزار زوج جوان که کمتر از پنج سال از زندگی آن گذشته در استان برگزار می‌شود.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران ارتقای آموزشی زنان را از اولویت‌های این اداره‌کل عنوان کرد و افزود: سلامت زنان و تحکیم بنیان خانواده از اولویت‌های ما در برنامه ششم توسعه است و دست‌یابی به مطالبات برای زنان سخت‌تر از مردان است و 80 درصد از مبلغ 8 میلیارد تومان تسهیلات خود‌اشتغالی زنان جذب شد.

این مسؤول ایجاد بازارچه دائمی زنان از مطالبات همیشگی استان ذکر و خاطر‌نشان کرد: ایجاد بازارچه دائمی زنان در شهر‌های پایلوت قائم‌شهر، ساری، نوشهر، تنکابن، آمل و بابلسر تا پایان سال 95 و با همکاری شهرداران مورد انتظار است که راه‌اندازی آن در بابلسر با استقبال گسترده مواجه شد.

جمشیدی به نگاه ویژه استاندار مازندران به ارتقای مدیریتی زنان در مازندران اشاره کرد و با بیان اینکه 86 درصد از زنان مازندران، سهمی در اشتغال ندارند و سهم‌بری 14 درصد از زنانی که دارای اشتغال در مازندران هستند، اندک است، تصریح کرد: جنسیت باید به‌عنوان شاخص مدیریتی حذف شود و توانمندی به‌عنوان شاخص اصلی انتخاب مدیران مورد نظر باشد و در دولت‌های 9 و 10 تعداد مدیریت زنان اندک بود و دیدگاه مراجع سیاسی و مذهبی در مدیریت بانوان برای مسؤولیت‌ها دخیل است و بانوان هم یکدیگر را حمایت نمی‌کنند و کار زیاد، اختیار کم و توقعات بالا است.

وی با اشاره به اینکه تعداد مدیریت بانوان رضایت‌بخش نیست ولی با همه مشکلات، گام‌های مناسبی برداشته شد، خواستار تقویت کرسی‌های آزاد‌اندیشی در مدارس و دانشگاه‌ها شد تا دانش‌آموزان و دانشجو‌ها درد‌دل‌های خود را بیان کنند و پاسخ شفاف دریافت کنند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران با اشاره به نگاه سالم و صحیح دولت به موضوع زنان و خانواده، گفت: پیگیر حضور رئیس‌ جمهور و اعضای هیأت دولت تا سال 1400 هستیم تا از برکت‌های آن استفاده کنیم.