سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

84درصد از بیسوادان مازندرانی تحت پوشش کلاس های سواد آموزی قرار گرفتند - نمایش محتوای خبر

 

 

84درصد از بیسوادان مازندرانی تحت پوشش کلاس های سواد آموزی قرار گرفتند

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران گفت:84 درصد از بیسوادان مازندرانی در سال جاری تحت پوشش کلاس های سواد آموزی قرار گرفتند.

84درصد از بیسوادان مازندرانی تحت پوشش کلاس های سواد آموزی قرار گرفتند

براساس آمار اعلام شده از سوی آموزش و پرورش هفت هزار و 500 نفر از جمعیت 10 تا 50 سال استان مازندران در سال جاری برای کلاس های سواد آموزشی ثبت نام کرده بودند.
استان مازندران حدود سه میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد.
به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران، داوود تقی نیا روز یکشنبه با اشاره به اینکه کلاس گذاری برای افراد بیسواد در سال جاری 15 بهمن ماه پایان یافت، افزود : سواد آموزی شامل سه دوره واجب التعلیم، انتقال و تحکیم است و تعداد اعضای آن به ترتیب دوهزار، چهار هزار و یکهزار و 500 نفر می باشد.
وی گفت : دوره جدید کلاس گذاری از نیمه فروردین ماه سال بعد و با تعیین تعداد از سوی سازمان نهضت سوادآموزی معین می شود.
وی با اشاره به اینکه بر اساس آمار تعداد بی سوادان و کم سوادان شمارش شده سهمیه برای سوادآموزی استان ها اختصاص می یابد، افزود:مازندران با 98درصد با سوادی رتبه نخست نرخ باسوادی در کشور را داراست.
وی از اجرای طرح خود آموز برای نخستین بار در سال جاری خبر داد و افزود : در این طرح افراد پس از گذراندن دوره آموزشی در صورت آموزش هر بیسواد از بسته حمایتی یک میلیون و 340 هزار ریالی بهره مند می شود.
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران از عدم استقبال و تقاضا در بحث سوادآموزی به عنوان بزرگ ترین مشکل یاد کرد و از رسانه ها خواست تا برای رفع این معضل فرهنگی- اجتماعی تلاش کنند.
تقی نیا همچنین از اجرای طرح رابطین سوادآموزی برای جذب سوادآموزان در استان خبر داد و یادآور شد: در این طرح هر مدرسه یک رابط سوادآموزی با اداره کل باید داشته باشد.
وی سرانه هر سوادآموز را در کشور شش میلیون 650 هزار ریال برشمرد و افزود: در صورتی که سوادآموزی از سوی کارکنان دولت انجام شود تنها 10 درصد به عنوان مالیات از سرانه آنان کسر شده و بقیه به حسابشان واریز می شود.
وی یاد آور شد: چنانچه فرد بی سوادی نیاز به آموزش دهنده نداشته باشد و یا از طریق افراد باسواد داخل خانواده موفق به سوادآموزی شود دولت کل مبلغ فوق را به حساب شخص سوادآموز واریز می کند.