سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

800 اصله درخت و درختچه امسال در غرب مازندران سوزانده شد - نمایش محتوای خبر

 

 

800 اصله درخت و درختچه امسال در غرب مازندران سوزانده شد

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق عطایی عصر شنبه در حاشیه نمایشگاه منابع طبیعی با بیان اینکه برای سوزاندن این تعداد اصله درخت، دو فقره پرونده تشکیل شده است گفت: همچنین امسال در 9 ماه سالجاری 98.8 مترمکعب چوب آلات قاچاق نیز کشف و ضبط شده است.

عطایی تعداد اصله های چوب قاچاق کشف شده را هزار و 851 متر مکعب اعلام کرد و گفت: بیشترین تعداد قاچاق کشف شده به میزان 668 اصله مربوط به کلاردشت و کمترین نیز به میزان 0.31 مترمکعب در حوزه شهرستان چالوس بوده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر گفت: در 9 ماه نخست امسال 191 هزار و 73 متر مربع از اراضی ملی از دست متصرفان خارج شده است که 155 هزار و 104 متر مربع از این عرصه‌ها مربوط به اراضی جنگلی و 35 هزار و 969 متر مربع نیز مربوط به مراتع بود.

وی اظهار داشت: همچنین در اجرای احکام قضایی صادر شده مربوط به تصرفات سابقه‌دار، در مجموع 124 هزار و 169 متر مربع از جنگل‌ها و 11 هزار و 207 متر مربع از مراتع خلع ید شد و در بخش جلوگیری از تصرف اراضی ملی و خلع ید 119 پرونده قضایی تشکیل شد.

وی بیان داشت: تعداد 27 پرونده قضایی نیز برای متصرفان و تخریب کنندگان اراضی جنگلی و مرتعی که در اراضی مذکور اعیانی ساخته بودند تشکیل شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران _ نوشهر گفت: متخلفان مذکور در بخش تخریب و تصرف در مجموع 55 هزار و 915 متر مربع از زمین‌های جنگلی غرب مازندران را دستخوش تجاوز و تخریب کرده بودند.

وی اضافه کرد: این اقدام در چارچوب اجرای ماده 55 قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع و همچنین ماده 690 قانون مجازات اسلامی صورت گرفته است.

عطایی با اشاره به برداشت غیر مجاز 23 هزار و 795 متر مکعب مخلوط از اراضی ملی اظهار داشت: برای متخلفان این بخش نیز 29 پرونده قضایی تشکیل شد.

وی با اشاره به این‌که طبق ماده 42 قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، قطع درختان جنگلی بدون کسب مجوز کتبی از منابع طبیعی ممنوع است اظهار داشت: در 9 ماه نخست امسال در مجموع برای قطع غیر مجاز پنج هزار و 507 اصله درخت و درختچه، تعداد 73 پرونده قضایی تشکیل گردید.

حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر با 313 هزار هکتار جنگل و 197 هزار هکتار مرتع از رُویان تا رامسر را پوشش می‌دهد.