جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

75 درصد پرستاران از اختلالات افسردگی روحی رنج می برند - نمایش محتوای خبر

 

 

75 درصد پرستاران از اختلالات افسردگی روحی رنج می برند

75 درصد پرستاران از اختلالات افسردگی روحی، 66 درصد دچار کمردرد، 31 درصد ناراحتی فقرات ، 28 درصد درد مفاصل شانه و 34 درصد از درد گردن رنج می برند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مظفر ربیعی صبح دوشنبه در مراسم پاسداشت تولد حضرت زینب (س) و روز پرستار اظهارداشت: پرستاران و امدادگران ، وامداران عقیله بنی هاشم هستند و ما نیز وامداران پرستاران هستیم.

وی افزود: پرستاری در دنیا سابقه 200 ساله و درکشور ما قدمت 120 ساله دارد، گرچه پرستاری از بدو خلقت انسان نیز بوده و با آفرینش انسان پرستار نیز آفریده شده است.

وی از الگوی ارزشی اسلام ، پرستار صحرای کربلا نام برد و گفت: تولد حضرت زینب (س) ، مظهر صبر و بردباری در کشور ما روز پرستار نامیده شد. وی به ویژگی پرستار ارزشی اشاره کرد و گفت: هر جا صحبت از پرستار می آید، صحبت از عقل و دانش است، بال پرواز پرستار دانش است،پرستاران ما عالم ،فاضل و صبورند، هرجا صحبت از پرستار باشد صحبت از ایثار، گذشت، مهربانی و مهروزی است.

وی مهروزی را سرلوحه زندگی بشر برشمرد و گفت: همانگونه که پرستار به بیمار خود مهر می وزد، باید نسبت به همکار خود نیز مهربان باشد، پرستار واقعی همانگونه که به بیمارمهرمی ورزد باید به محیط کار و همکارانش مهربورزد ،  پرستار واقعی علیه همکاران خود گزارش نامعقول رد نمی کند، این طور نباشد شیفت شب عاشورا برای عده ای و همه 13 فروردین ها مال عده ای باشد، باید نگاه عادلانه نسبت به همکاران لحاظ شود.

وی افزود: مهرورزی برای پاداش  و بهشت نیست بلکه مهرورزی  است که محیط کار را بهشت می کند، باید برای خدا مهرورزید.

وی افزود: گرچه تلاش وزارت متبوع و متولیان سلامت این است که تلاش پرستاران را قدر بدانند، اما ما از هر لحاظ عقب هستم.

وی افزود: می دانم 10 ماه اضافه کار شما پرستاران عقب مانده و 18 ماه کارانه عقب مانده دارید، وزارتخانه سعی دارد این معوقات و کسورات را بپردازد ولی افق روشن است و در این افق روشن امیدواریم منویات و خواسته هایشما پرستاران عملیاتی شود.

کلیه اقدامات بیمارستانهای بابل شناسنامه دار شد

امام قلی زاده رئیس نظام پرستاری بابل نیز اظهار داشت: برای نخستین باردرسال 92 موفق به تدوین برنامه عملیاتی و استراتژیکی دانشگاه شدیم.

وی بیان داشت: یکی از طرحهای بزرگ و ملی سال 91 اجراء طرح سلامت ایرانیان بالای 30 سال بود که با ایجاد پایگاه درمانی در خانه های بهداشتی ، مساجد ، مصلی و درحاشیه مناسبت های خاص به مدت 10 روز با همکاری معاونت بهداشت دانشگاه ، سازمان نظام پرستاری دانشگاه پرستاری، واورژانس 115 این طرح اجرا شد.

این مسئول گفت: کنترل قند، قد و فشارخون افراد در این طرح مورد بررسی قرار گرفت و 21 هزار نفر از مردان و زنان بالای 30 سال بابل پایش شدند ، بیماران پرفشار و وزن بالا در این طرح شناسایی و به آنها برگه ارجاع داده شد و به آنها آموزش های لازم داده شد.

وی همچنین از اجرای طرح اعتبار بخشی بیمارستان اشاره کردو تصریح کرد: طرح اعتبار بخشی بیمارستان که در گذشته به صورت ارزیابی سنتی انجام می گرفت در سال 92 به صورت اعتباربخشی در راستای بهبود کیفیت مستمر در طول سال، برنامه ریزی شد و رابطین بیمارستانهای خصوصی و دولتی در این طرح به ما معرفی و آموزش لازم به آنها داده می شود.

امام قلی زاده اظهار داشت: جلسه توجیهی با رابطین، انجام خود ارزیابی، پایش اعتباربخشی بیمارستانها و بخش ممیزی داخلی، آموزش برای کلیه پرسنل بیمارستانها، افزایش مهارتهای ارتباطی، آموزش CPR ، کلاسهای آموزشی و همچنین برای اولین بار شناسنامه دار شدن کلیه اقدامات انجام شده در بیمارستان از جمله اقدامات ما در سال 92 است.

این مسئول گفت: تدوین برنامه استراتژیکی سه تا پنج ساله دانشگاه، تشکیل پرونده بهداشتی برای همه پرسنل بیمارستان، تهیه کتابچه های توجیهی برای پرسنل جدید الورود، تهیه منشور حقوق بیمار، تهیه کتابچه ایمنی برای بیمار، استاندارد کردن تخت به نسبت پرستار، کنترل و نظارت طبق اخلاق اسلامی بر فعالیت پرستاران از دیگر عملکرد سال 92 است.

وی افزود: 63 بازدید از مراقبت ویژه، 25 بازدید از مراکز ترک اعتیاد، 19 مورد پایش ، استخراج نیازها با تنظیم برنامه با همکاری سوپروایزرها در سال 92  وهمچنین  پنج هزارو 486 نفر از کادر پرستاری بابل 812 ساعت آموزش دیدند.

امام قلی زاده گفت: برای اولین بار ارزیابی عملکرد از سوی کارگروه،ساماندهی اورژانس بیمارستانها در پنج سطح به روش جدید
تریاژ، تدوین چک لیست نظارتی کنترل عفونت بیمارستانی برای اولین بار برای تمامی بخش های بالینی وثبت سکته فلبی در ccu  بیمارستانها  انجام شد.

این مسئول خاطرنشان کرد:مدیریت پرستاری بابل نمونه کشوری در سال 91 شد ودو بخش ccu شهیدیحیی نژاد وبیمارستان روحانی بابل به مدت سه سال متوالی جزو 10 بیمارستان برتردر سطح کشور شدند.