جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

74 درصد منابع طبیعی کشور در بانک جامع کاداستر جانمایی شد - نمایش محتوای خبر

 

 

74 درصد منابع طبیعی کشور در بانک جامع کاداستر جانمایی شد

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران گفت: تاکنون 74 درصد منابع طبیعی کشور در بانک جامع کاداستر جانمایی شده که 14 درصد نیز تثبیت شده است.

74 درصد منابع طبیعی کشور در بانک جامع کاداستر جانمایی شد

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، محمدحسن بهادر صبح امروز در نشست کارگروه املاک و کاداستر اداره‌کل ثبت اسناد و املاک استان، اظهار کرد: اهتمام جدی با استفاده از تمامی ظرفیت‌های استان برای جانمایی، تثبیت و صدور سند مالکیت کاداستری اراضی دولتی در مازندران وجود دارد.

وی افزود: اگر متولیان حفظ و صیانت از اراضی به وظیفه خود درست عمل کنند کمتر شاهد پدیده شوم زمین، جنگل، ساحل و کوه‌خواری خواهیم بود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران با اشاره به اهمیت، ارزش و کم‌نظیر بودن جنگل‌های موجود در استان، تصریح کرد: زمین یک کالای ارزشی است و همواره مورد تجاوز و تعرض عده‌ای سودجو قرار گرفته و می‌گیرد که متولیان امر باید هوشمندانه عمل کنند و به بهانه‌های واهی نداشتن نیرو و اعتبار، این مهم را‌‌ رها نکنند.

این مسؤول با تأکید بر اینکه این اهمال صدمات جبران‌ناپذیری را به استان می‌زند که جوابگوی حال و نسل‌های آینده باشیم، بیان کرد: ماده 9 قانون حدنگار که اواخر سال 95 تصویب و آیین‌نامه آن نیز در فروردین ماه امسال ابلاغ شده است، همه دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده است تمام مستندات و اطلاعات توصیفی املاک متعلق به خود یا تحت اداره خود از جمله مشخصات ثبتی، کاربری، نام بهره‌بردار و نقشه‌های مختصات جغرافیایی املاک را با رعایت جنبه‌های امنیتی حداکثر ظرف مدت دو سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون تهیه و برای صدور سند مالکیت حدنگار در اختیار ادارات ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک قرار دهند.

بهادر خاطرنشان کرد: بیش از 131 میلیون و 710 هزار هکتار منابع طبیعی در کشور وجود دارد که تا پایان شهریورماه امسال 74 درصد آن در بانک جامع کاداستر جانمایی و حدود 14 درصد آن تثبیت شده که فعالیت دستگاه‌های متولی در مازندران در این خصوص مطلوب نبوده و بهبود وضعیت یک عزم جدی و جهادی را می‌طلبد.

وی مجموع مساحت اراضی ملی استان را یک‌میلیون و 592 هزار و 315 هکتار اعلام کرد و افزود: تاکنون یک‌میلیون و 250هزار هکتار از این اراضی جانمایی و 171 هزار و 427 هکتار تثبیت و برابر برنامه عملیاتی سال 95 با همکاری اداره‌کل به نام منابع طبیعی غرب استان که تا به حال همکاری خوبی با مجموعه ثبت اسناد و املاک داشته است، 342 هزار هکتار از این‌گونه اراضی جانمایی و 66 هزار هکتار نیز تثبیت و اسناد مالکیت آن‌ها تبدیل به کاداستری می‌شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران گفت: با ایجاد یک مرز الکترونیکی غیرقابل تغییر دیگر شاهد تجاوز به این‌گونه اراضی نخواهیم بود و مستثنیات اشخاص نیز با این اقدام تثبیت و اطمینان خاطر برای مردم می‌شود.