رونق تولید ملی | شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۸

70 زائر یمنی از بقعه نخستین حاکم شیعی علویان در آمل بازدید می‌کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

70 زائر یمنی از بقعه نخستین حاکم شیعی علویان در آمل بازدید می‌کنند

حجت‌الاسلام رسول علیخانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس از آمل از بازدید بیش از 70 نفر از شیعیان یمن از بقعه ناصرالحق نخستین حاکم شیعی علویان به مناسبت عید غدیر خم در این شهرستان خبر داد.

وی با بیان اینکه ساماندهی و بازسازی بقعه تاریخی ناصرالحق آمل در پی تاکیدات رهبر معظم انقلاب و خواست شیعیان زیدی کشور یمن در بهمن ماه سال گذشته آغاز شد، گفت: با این اقدام بازسازی بقعه در مدت حدود یک سال تکمیل شده و به بهره‌برداری رسید.

این مسئول یادآور شد: بقعه جدید ناصرالحق آمل در فضایی به وسعت حدود 500 متر مربع با بهره‌گیری از معماری اسلامی توسعه داده شد و برای تکمیل آن نیز حدود هشت میلیارد ریال هزینه شده است.

وی بیان داشت: هم‌زمان با گرامیداشت عید غدیرخم و دهه ولایت بیش از 70 زائر یمنی صبح روز سه‌شنبه بیست‌ودوم مهرماه سال‌جاری از بقعه ناصر کبیر زیارت می‌کنند.

به گزارش فارس، ابومحمد حسن اطروش ملقب به ناصر کبیر و ناصرالحق از فقها، متکلم، علما، حاکم و شعرای توانمند در قرن سوم هجری قمری بوده و از جد مادری شریف رضی و شریف مرتضی است و مادرش ام ولد و مملوکه خراسانیه بود.

این سید حسینی در سال 301 هجری حکومت علوی در تبرستان را احیا کرد و در آن سال شکست سختی را بر سپاه سامانی در رود بوررود در شرق چالوس تحمیل کرد و مالکیت تبرستان را در دست گرفت. حکومت او به دلیل عدالتش مورد تحسین شدید طبری، مورخ سنی، قرار گرفته است.

{jcomments off}