جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

70 درصد شالیزارهای فریدونکنار زیر کشت مجدد رفت/ برداشت بیش از هزار تن برنج - نمایش محتوای خبر

 

 

70 درصد شالیزارهای فریدونکنار زیر کشت مجدد رفت/ برداشت بیش از هزار تن برنج

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار گفت: 70 درصد شالیزارهای فریدونکنار زیرکشت نشای مجدد و پرورش رتون قرار گرفته است.

70 درصد شالیزارهای فریدونکنار زیر کشت مجدد رفت/ برداشت بیش از هزار تن برنج

محمدرضا ضیایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان فریدونکنار اظهار کرد: 613 نفر از کشاورزان و بهره‌برداران بخش کشاورزی به عضویت نظام صنفی کشاورزی شهرستان فریدونکنار در آمدند.

وی افزود: با پیگیری‌های مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان فریدونکنار تاکنون 613 نفر از کشاورزان و بهره‌برداران بخش کشاورزی به عضویت نظام صنفی کشاورزی شهرستان درآمده و از مزایای بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند شدند.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار تصریح کرد: آموزش‌های اولیه به کشاورزان توسط کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان ارائه و برای فراگیران گواهی آموزشی صادر شده است.

ضیایی از نشای مجدد و پرورش رتون در شهرستان فریدونکنار خبر داد و بیان کرد: بیش از 70 درصد اراضی زیرکشت نشای مجدد و رتون برنج این شهرستان برداشت شده است.

وی ادامه داد: برنج یکی از اصلی‌ترین منوهای تشکیل دهنده سفره های ایرانی است و برنج شمال ایران اعم از برنج مازندران و گیلان، به خصوص برنج شهرستان فریدونکنار در استان مازندران از بی‌نظیرترین برنج‌های جهانی محسوب می‌شود.

ضیایی خاطرنشان کرد: بیشتر مردم این شهرستان به شغل کشاورزی به ویژه برنجکاری اشتغال دارند که در این میان برنج طارم محلی از اهمیت زیادی در نزد شالیکاران برخوردار است.

وی افزود: شهرستان فریدونکنار دارای 6 هزار و 21 هکتار شالیزاری است که در امسال سطحی معادل 4 هزار و 470 هکتار تحت کشت نشای مجدد و پرورش رتون قرار گرفته که از این سطح تاکنون 70 درصد آن برداشت شده است.

ضیایی گفت: شالیکاران این شهرستان سالانه از این اراضی حدود یک‌هزار و 236 تن شالی برداشت می‌کنند.