جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

7 هزار نفر در مازندران تحت تعلیم سوادآموزی قرار دارند - نمایش محتوای خبر

 

 

7 هزار نفر در مازندران تحت تعلیم سوادآموزی قرار دارند

معاون نهضت سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران گفت: 2 هزار نفر واجب‌التعلیم، 4 هزار نفر دوره انتقال و 1500 نفر در دوره تحکیم با نهضت سوادآموزی همکاری کردند.

7 هزار نفر در مازندران تحت تعلیم سوادآموزی قرار دارند

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، داوود تقی‌نیا درباره اجرای طرح خودآموز در مازندران، اظهار کرد: این طرح مربوط به سال 94 بوده که در حال اجراست.

وی تصریح کرد: طرح خودآموز برای افرادی اجرا می‌شود که پس از گذراندن دوره آموزشی اگر بی‌سوادی را آموزش دهد، از بسته حمایتی 134 هزار تومانی بهره‌مند می‌شود.

معاون نهضت سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران یادآور شد: کل سرانه سوادآموزی ما 664 هزار تومان است که این مبلغ به حساب افرادی واریز می‌شود که محارم خودشان را باسواد کنند.

وی اضافه کرد: مهم‌ترین مشکل ما بحث تقاضاست، سوادآموزی در بین مردم متقاضی ندارد و این موضوع نیاز است که از طریق رسانه‌ها به خوبی تبیین شود.

تقی‌نیا در ارتباط با رابطین سوادآموزی در استان گفت: برای جذب سوادآموزان طرح رابطین سوادآموزی در حال اجراست، در این طرح هر مدرسه یک رابط سوادآموزی با اداره‌کل باید داشته باشد.

معاون نهضت سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران از برگزاری مراسم تجلیل از سوادآموز برتر خبر داد و بیان کرد: در این مراسم از 145 چهره موفق در این زمینه تقدیر می‌شود، این افراد در حال گذراندن دوره آموزشی رده بالا هستند و در بین افراد یکی از سوادآموزان به‌عنوان مدیر گروه آموزشی یکی از دانشگاه‌های استان است.

وی با اعلام اینکه مازندران در نرخ باسوادی رتبه اول را در اختیار دارد، افزود: طبق آمار سرشماری نفوس و مسکن در سال 90 حدود 98 درصد جمعیت مازندران و در گروه 10 تا 49 سال نیز 95 درصد افراد باسواد هستند.

تقی‌نیا درباره تعداد فراگیران و تعداد رابطین آموزشی، اضافه کرد: هرچه تعداد بی‌سوادان کمتر باشد، شناسایی و جذب آنها بسیار مشکل است، در بین 2 درصدی که مطرح شد، پراکندگی زیادی داریم.

وی نبود انگیزه و احساس در مخاطبان را یکی از چالش‌های پیش‌رو اعلام کرد و افزود: بالا بودن سن نیز یکی از چالش‌های جدی دیگر ما در این بخش است، از طرفی شرایط شغلی و مهاجرت فصلی بی‌سوادان نیز مهم‌ترین دلیل نبود گرایش افراد به سمت سوادآموزی است.

تقی‌نیا درباره هدف‌گذاری معاونت نهضت سوادآموزی برای تحت تعلیم قرار دادن افراد در سال جاری را آموزش 6 هزار نفر اعلام کرد و یادآور شد: تاکنون 2 هزار و 200 نفر واجب‌التعلیم هستند، در دوره انتقال 4 هزار نفر و نیز یک‌هزار و 500 نفر در دوره تحکیم عنوان کرد.

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران درباره تحکیم سوادآموزی در استان نیز بیان کرد: برای این افراد نیز برنامه داریم که از یک‌هزار و 500 نفری که در دوره تحکیم قرار است شرکت کنند، 564 نفر تحت تعلیم قرار دارند.

این مسئول تعداد افراد آموزش‌دهنده در استان را یک‌هزار و 164 نفر اعلام کرد و یادآور شد: هر آموزش‌دهنده می‌تواند دو تا هفت نفر را تحت پوشش قرار دهد و سرانه آموزش‌دهنده 665 هزار تومان است.

تقی‌نیا با اعلام اینکه تبلیغ و ترویج در کاهش بی‌سوادی نقش بسیار برجسته‎ای دارد، گفت: برای شناسایی افراد بی‌سواد دچار چالش جدی هستیم.