سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

69 درصد از ارقام محلی برنج در شالیزارهای مازندران در مرحله خوشه‌دهی - نمایش محتوای خبر

 

 

69 درصد از ارقام محلی برنج در شالیزارهای مازندران در مرحله خوشه‌دهی

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، حسن عنایتی اظهار داشت: تاکنون بیش از 117 هزار و 875 هکتار یعنی بیش از 69 درصد از شالیزارهای تحت کشت ارقام محلی استان مازندران در مرحله خوشه‌دهی تا رسیدگی قرار دارند.

وی با بیان اینکه 9 درصد از سطوح ارقام پرمحصول برنج استان نیز در مرحله خوشه‌دهی هستند، افزود: وضعیت مرحله رشدی شالی در مرحله پنجه‌زنی و ساقه‌دهی تا خمیری شدن دانه و رسیدگی کامل قرار دارند.

عنایتی با بیان اینکه مبارزه بیولوژیک با آفات مزارع برنج در حال انجام بوده است، تصریح کرد: مزارعی که نیاز به مبارزه شیمیایی علیه آفت کرم ساقه‌خوار نسل دوم، مبارزه علیه بیماری بلاست و سایر بیماری‌ها داشته در سطح شهرستان‌ها در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه نیمه دوم تیر ماه سال جاری اولین برداشت مکانیزه برنج در شهرستان‌ها از نوع ارقام محلی آغاز خواهد شد، افزود: نظارت بر عملکرد کارشناسان ناظر برنج و سرکشی و نظارت بر محدوده زراعی زیر پوشش آنها از سوی کارشناسان برنج این مدیریت ادامه دارد.

این مسئول گفت: سطح زیرکشت استان مازندران در سال جاری بالغ بر 220 هزار هکتار بوده و پیش‌بینی می‌شود بالغ بر یک میلیون و 450 هزار تن شلتوک استحصال شود.