جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

62 هزار هکتار اراضی کشور از سال 74 به بعد قانونی تغییرکاربری داده شد - نمایش محتوای خبر

 

 

62 هزار هکتار اراضی کشور از سال 74 به بعد قانونی تغییرکاربری داده شد

' فرید صیدی نژاد ' امروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در محمودآباد ، بازنگری قوانین حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی کشور را اجتناب ناپذیر دانست و افزود : اکنون روند تغییر کاربری اراضی در حاشیه کلان شهرهای کشور نسبت به نقاط دیگر بیشتر است.

وی اظهار داشت : در فاصله سال های 74 تا 92 برای تغییر کاربری غیرمجاز 87 هزار هکتار اراضی کشور پرونده تشکیل و به محاکم قضایی ارسال و برای قلع و قمع آنها اقدام شد.

قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی در سال 74 و قانون قلع و قع بناهای ساخته شده در آنها هم در سال 85 تصویب شد.

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور وسعت اراضی تغییر کاربری داده شناسایی نشده از سال 74 تا 92 را هم حدود یکصد هزار هکتار اعلام کرد.

صیدی نژاد با اشاره به راه اندازی 130 گشت حفاظتی برای حفظ اراضی کشاورزی در استان های کشور ، تاکید کرد: برای پایش واقعی این عرصه ها به 400 گشت حفاظتی دیگر نیازمندیم.

وی یادآور شد : برای پایش عرصه های زراعی کشور علاوه بر این تیم های گشت ، استفاده از نیروهای مردمی و تجهیزات و امکانات پیشرفته ضروری است.

او افزود : اکنون رصد عرصه های زراعی کشور نسبت به گذشته دقیق تر شده و آمارها نیز به روز گرفته می شود و با داشتن نقشه کاداستر اراضی کشاورزی بسیاری از مشکلات این بخش برطرف خواهد شد.

صیدی نژاد اقتصادی نبودن اراضی کشاورزی را از جمله چالش های این بخش برشمرد و گفت : سیاست های حمایتی برای مجموعه بخش کشاورزی اهرمی بسیار خوب برای حفظ اراضی کشاورزی است.

وی گرفتن نقشه کاداستر اراضی کشاورزی را ضروری دانست و افزود : امید است با محقق شدن این مهم و با مجموعه تدابیر و اقدامات صورت گرفته بتوانیم نقش روشن تر و محکم تر و بموقع را در حفظ اراضی کشاورزی ایفاء کینم.

وسعت اراضی کشاورزی در ایران 18 میلیون و 700 هزار هکتار است که از این مقدار فقط شش میلیون هکتار اراضی آبی است.

{jcomments off}