رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

62 هزار بهره‌بردار مازندرانی کد محصول دریافت کردند - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

62 هزار بهره‌بردار مازندرانی کد محصول دریافت کردند

62 هزار بهره‌بردار مازندرانی کد محصول دریافت کردند


رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به طرح شناسنامه‌دار کردن زمین‌های کشاورزی در مازندران اشاره کرد و گفت: تاکنون 62 هزار بهره‌بردار در استان، کد 16 رقمی محصول دریافت کردند.

62 هزار بهره‌بردار مازندرانی کد محصول دریافت کردند

دلاور حیدرپور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری با بیان اینکه در سال گذشته 64 هزار و 140 تن کود اوره، 18 هزار و 590 تن فسفات و 12 هزار و 913 تن پتاس بین کشاورزان مازندرانی توزیع شد، اظهار کرد: مصرف کود در مازندران به‌ ازای هر هکتار 114.5 کیلوگرم کود اوره، 33.2 کیلوگرم کود فسفات و 23 کیلوگرم کود پتاس است که با توصیه‌های تحقیقاتی فاصله دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران میزان مصرف کود ازته در بخش کشاورزی کشور را در سال گذشته یک‌میلیون و 452 هزار تن اعلام کرد و افزود: آمار اشتباه مبنی بر استفاده 5.2 میلیون تن کود ازته در کشور بی‌پایه و اساس است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته 23 هزار تن انواع سموم حشره‌کش، علف‌کش، کنه‌کش و قارچ‌کش در کشور مصرف شد، تصریح کرد: میزان مصرف سم در مازندران ۴ هزار تن معادل 16.6 درصد کل کشور است که 2 هزار و هفت تن آن انواع گرانول بوده و برای مبارزه با کرم ساقه‌خوار برنج مصرف می‌شود که ماده موثره آن تنها ۵ درصد است.

حیدرپور ادامه داد: 983 تن حشره‌کش معادل 1.75 لیتر در هکتار، 390 تن قارچ‌کش، 610 تن علف‌کش و 208 تن کنه‌کش در استان مصرف می‌شود که به‌ استثنای حشره‌کش، مابقی سموم پرخطر نبوده و برای محیط‌ زیست و انسان‌ها خطری ندارد.

وی تصریح کرد: به دلیل اقلیم رطوبتی مازندران و رویش گیاهان همیشه سبز در حوزه خزری، از 650 عامل خسارت‌زای کشور، بیش از 427 عامل در مازندران شناسایی شده که معادل 65 درصد عوامل خسارت‌زای کشور است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه میزان مصرف سم و ماده موثره در اروپا 700 گرم و در ایران تنها 562 گرم است، ادامه داد: مصرف سموم در ایران نه تنها زیاد نیست بلکه از کشورهای پیشرفته نیز کمتر است.

حیدرپور با اعلام اینکه در ۲ دهه قبل مصرف سم در کشور روند نزولی داشته و از 34 هزار تن به 23 هزار تن رسیده‌ است، اظهار کرد: در مازندران این میزان مصرف از 12 هزار به ۴ هزار تن رسیده که 50 درصد آن مربوط به سم دیازینون برای مبارزه با کرم ساقه‌خوار برنج است.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، کنترل بیولوژیک به عنوان راهکار قابل قبول و جایگزین مناسب برای کنترل شیمیایی مطرح بوده و این روش بهترین راه کنترل آفات کشاورزی در مزارع و باغ‌ها است.

وی با تاکید بر اینکه مصرف سم در مازندران روند کاهشی دارد، افزود: تکنیک سم‌پاشی و تکنولوژی سم‌پاش‌ها در حال تغییر و بهبود است که باید با پرداخت تسهیلات و کمک‌های بلاعوض به کشاورزان برای خرید سم‌پاش‌های مدرن، مصرف سموم را کنترل کنیم.

حیدرپور به طرح شناسنامه‌دار کردن زمین‌های کشاورزی در مازندران اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح چند سالی است که در کشور آغاز شده و در مازندران تاکنون 62 هزار بهره‌بردار در سطحی بالغ بر 50 هزار هکتار، کد 16 رقمی محصول دریافت کردند که از این طریق تولید محصولات کشاورزی قابل ردیابی است.