سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

62 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار مصوب شد - نمایش محتوای خبر

 

 

62 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار مصوب شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: امسال 62 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار در مازندران مصوب شد.

62 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار مصوب شد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، دلاور حیدرپور صبح امروز در جلسه شورای کشاورزی اظهار کرد: تأکید وزیر جهاد کشاورزی بر افزایش سطح زیرکشت کلزا و تامین روغن در داخل کشور است و امسال شرایط خوبی که برای خرید کلزا در کشور بود و پرداخت به‌موقع بهای این محصول رغبت کشاورزان نسبت به سال‌های گذشته برای کشت افزایش یافت.

وی افزود: اتکای وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه کشت کلزا بر استان‌های خوزستان، گلستان، مازندران و اردبیل است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: طی ابلاغیه‌ای وزارت جهاد کشاورزی، در سال زراعی جدید، مازندران متعهد به کشت 12 هزار هکتار کلزا شد که بخش ترویج باید با برگزاری کلاس‌های آموزشی در سطح روستاها کشاورزان را ترغیب به کشت این محصول کند.

وی بیان کرد: برای افزایش سطح زیرکشت کلزا از هفته آینده ستاد استانی و شهرستانی تشکیل شود و بخش ترویج قبل از کشت، دوره آموزشی برای کشاورزان برگزار کند.

حیدرپور اضافه کرد: امسال 10 میلیون و 700 هزار تن گندم در کشور از کشاورزان خریداری شد که پیش‌بینی می‌شود به 11 میلیون تن افزایش یابد که بالاترین میزان خرید گندم در چند سال اخیر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه امسال در استان تولید محصول باغی و برنج رضایت‌بخش بوده است، گفت: بارش‌ زیاد باران به تولید محصولات کشاورزی خسارت وارد می‌کند و در این زمینه مرکز تحقیقات باید جدی‌تر ورود پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: تکنولوژی زراعت در استان پایین است و بیشتر کشاورزان به‌صورت دیم اقدام به کشت محصول می‌کنند که جهاد کشاورزی باید کشاورزان را آگاه کند که با در اختیار قرار گرفتن ماشین‌آلات بخش کشاورزی بهره‌وری تولید افزایش پیدا می‌کند.

حیدرپور اظهار کرد: دولت برای 7 هزار و 500 واحد تولیدی که مشکل دارند 16 هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش اختصاص داد.

وی با بیان اینکه یک‌هزار و 870 طرح کشاورزی و 800 طرح صنعتی در استان ثبت نام شد و از تیرماه امسال به بانک برای دریافت تسهیلات معرفی شدند، گفت: از یک‌هزار و 870 طرح، 500 طرح با 410 میلیارد تومان با کمک دفاتر تخصصی جهاد کشاورزی بررسی شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: 201 طرح طی سه مرحله به دبیرخانه صنعت، معدن و تجارت ارسال شد که تاکنون 85 طرح تأیید و به بانک معرفی شده است.

حیدرپور اضافه کرد: واحدهایی که پروانه فعالیت از وزارت جهاد کشاورزی دارند می‌توانند ثبت‌نام کنند.

وی با بیان اینکه امسال 62 میلیارد تومان مصوب برای اجرای آبیاری تحت فشار در نظر گرفته شد، خاطرنشان کرد: سال گذشته برای اجرای این طرح 19 میلیارد تومان مصوب شد.