جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

60 درصد زنان مازندران اضافه وزن دارند - نمایش محتوای خبر

 

 

60 درصد زنان مازندران اضافه وزن دارند

به گزارش ایرنا ، دکتر ˈمحسن اعرابیˈ روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مازندرانی ها نسبت به سایر مردم استانهای کشور چاق تر هستند افزود: چاقی یکی از دلایل ابتلا به فشارخون بالا است.

وی بیان کرد: اصلاح الگوی زندگی، داشتن فعالیت فیزیکی منظم، تغذیه مناسب ، کنترل وزن و عدم مصرف نمک در جلوگیری از فشارخون بالا موثر است.

وی بیماری قلبی و عروق را عامل اصلی مرگ در مازندران و کشورهای جهان عنوان کرد و ادامه داد: روزانه 16 نفر از هم استانی های ما بر اثر ابتلا به سکته قلبی و مغزی فوت می کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران چربی خون، دیابت، عدم تحرک فیزیکی، فشار خون بالا،تغذیه ناسالم و استفاده از سیگار را علل اصلی ابتلا به بیماری قلبی و عروقی عنوان کرد.

اعرابی با اشاره به اجرای طرح غربالگری در تابستان 1392 افزود: در این طرح، فشار خون حدود 260 هزار نفر اندازه گیری شد.

وی ادامه داد: در طرح غربالگری 16 هزار نفر مشکوک به فشار خون بالا بوده و بیش از 60 هزار نفر نیز دارای پیش فشارخون بالا هستند که این افراد می توانند به راحتی تحت کنترل و درمان با آموزش لازم قرار گیرند.

دکتر اعرابی با بیان اینکه در روستاها، افراد دارای فشار خون بالا اقدامات درمانی مناسب را انجام دهند گفت: در مناطق شهری بیماران با مراجعه به پزشکان خانواده یا مراکز درمانی مورد درمان قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه نیمی از افراد فشار خون بالا درمان خود را به خوبی پیگیری نمی کنند گفت: درمان ناکافی، ناقص و عدم پیگیری بیماری منجر به بروز عوارض متعدد می شود.