رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

60 درصد برخوردها با متجاوزان از گزارش های مردمی است - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

60 درصد برخوردها با متجاوزان از گزارش های مردمی است

60 درصد برخوردها با متجاوزان از گزارش های مردمی است


قانون حفاظت از عرصه های طبیعی در مازندران بدون تعارف انجام می شود،60درصد برخوردها با متجاوزان از گزارش های مردمی است، پرونده های تخلف و تجاوز به عرصه های طبیعی در کمترین فرصت در دستگاه قضایی بررسی و حکم صادر می شود و منابع طبیعی مانع توسعه نیست از جملات مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری در نشست با خبرنگاران است.

60 درصد برخوردها با متجاوزان از گزارش های مردمی است

ستار بابایی روز یکشنبه درنشست مطبوعاتی با خبرنگاران با بیان اینکه هر چند فشارهای سیاسی بر منابع طبیعی وجود دارد، گفت : حفاظت از عرصه های طبیعی به عنوان انفال کار سختی است اما با رویکرد علمی و جدی دولت تدبیر و امید در امر حفاظت، تجاوز و تعرض به انفال عمومی در مازندران در یکسال اخیر به صفر رسید.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در مورد اهمیت حفاظت از منابع طبیعی حجت را بر تمام مردم و مسوولان تمام کرده است، اظهار داشت: مشارکت مردمی و یکپارچه عمل کردن در امر حفاظت شعار امسال منابع طبیعی است و این رویکرد در سرزمین مازندران که 70 درصد آن جزو عرصه های طبیعی محسوب می شود عملیاتی شده است.

*** حفاظت از منابع طبیعی با پشت میز نشستن محقق نمی شود

بابایی با بیان اینکه قانون برای همه یکسان است و در برخورد با متجاوزان بر انفال عمومی گزینشی صورت نمی گیرد، ادامه داد: توجه به حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی جنگل نشینان و جوامع محلی که در حاشیه عرصه های طبیعی زندگی می کنند ضروری است.

وی تصریح کرد: با حساس شدن اهمیت حفاظت و سختگیری هایی که برای همه در دو سال اخیر بوجود آمده است سبب شد تا دست زیادخواهان و فرصت طلبان بر منابع طبیعی کوتاه شود.

وی با بیان اینکه بخشی از واگذاری های عرصه های طبیعی در قالب قانون صورت گرفته است، بیان داشت: همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم ،تصمیمات افراط و تفریط در مورد عرصه های طبیعی ممنوع شده است.

*** 157 هزار هکتار از جنگل های مازندران حوزه ساری فاقد طرح جنگل داری است

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری با بیان اینکه از 794هزار هکتار جنگل تحت پوشش این حوزه 421هزار هکتار دارای طرح و مجری است ، گفت : 208 هزار هکتار دارای طرح ولی فاقد مجری و 157هزار هکتار فاقد طرح جنگل داری است.

بابایی با بیان اینکه یک میلیون و 290 هزار واحد دامی در 387هزار هکتار از مراتع منطقه ساری استان مازندران وجود دارند،ادامه داد: در حالی که ظرفیت ورود دام به مراتع 550هزار واحد دامی است ولی تا دو برابر واحد دامی در عرصه ها رها هستند.

وی با بیان اینکه 76 درصد از اراضی منابع طبیعی استان مازندران 10 درصد و 39 درصد نیز 20 درصد شیب دارند، خاطر نشان کرد: هر گونه دستخوش تغییرات موجب برهم خوردن توپوگرافی استان شده و خطرات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

*** آفت و بیماری بلایت به ذخیرگاه درخت شمشاد مازندران سرایت کرد

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری با بیان اینکه یکی از عوامل طبیعی تهدید و تخریب منابع طبیعی به ویژه جنگل های هیرکانی آفت و بیماری هستند گفت: در حال حاضر بیماری بلایت به جان درختان شمشاد و حتی به ذخیرگاه های این گونه سرایت کرده است.

وی با بیان اینکه سه نقطه 250 هکتاری در پارک جنگلی آمل، 600 هکتاری در سوادکوه و 100 هکتاری در رستم کلا بهشهر به عنوان ذخیر گاه درختان شمشاد محصور شده است، گفت: این بیماری به جان درختان ذخیره گاه نیز افتاده است.

وی این بیماری را قارچی و کنترل آن را سخت دانست و گفت: شرایط گرم و رطوبتی بودن موجب رشد سریع تر این آفت در جنگل ها شده است.

وی با بیان اینکه به دلیل اهمیت و ارزش زیست محیطی هر گونه مبارزه شیمیایی در عرصه های طبیعی غیر منطقی محسوب می شود، اظهار داشت: البته کارشناسان بی کار ننشسته و در صدد کشف پایه های مقاوم شمشاد و تکثیر آن هستند.

وی به قرنطینه کردن جنگل با هدف مبارزه با آفت اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر سه هزار هکتار از جنگل های منطقه ساری به صورت قرنطینه در حال مبارزه با آفت و بیماری علیه درختان شمشاد است.

وی به وجود آفت ابریشم باف ناجور و کرم برگ خوار در جنگل های مازندران اشاره کرد و گفت: نظارت شبکه ای از عرصه ها نیز در حال شکل گرفتن است.

*** از سال 93 تا کنون آتش سوزی 315 هکتار از عرصه های جنگلی مازندران را از بین برد

بابایی با بیان اینکه از سال 93 تا سه ماهه امسال 106 مورد حریق در جنگل های مازندران رخ داده است، گفت: 315 هکتار از عرصه های جنگلی در اثر آتش سوزی از بین رفته است.

وی با بیان اینکه برای مهار آتش علاوه بر به روز شدن تجهیزات و امکانات باید شبکه ای عمل کنیم و از تمامی آحاد مردم به ویژه تشکل های مردمی استفاده کنیم، گفت: هر چند برخورداری از بالگرد تمامی مشکل خاموش کردن آتش در جنگل را حل نمی کند اما منابع طبیعی و محیط زیست استان مازندران فاقد یک فروند بالگرد هستند.

وی بر لزوم به کارگیری نیروهای ورزیده تحت عنوان آتش نشانان منابع طبیعی در مازندران تاکید کرد و گفت: به دلیل شیب 10 تا 20 درصدی عرصه ها و مه آلود شدن منطقه جنگلی بالگردها توان انجام هر گونه ماموریت در مهار آتش را ندارند.

*** 443 هکتار از عرصه های منابع طبیعی منطقه ساری از پارسال تا کنون خلع ید و آزاد سازی شد

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری با بیان اینکه از سال گذشته تا کنون 443 هکتار از عرصه های جنگلی خلع ید و آزاد سازی شده است، گفت: برای آزاد سازی این عرصه ها 947فقره پرونده سازی شده است.