سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

6 طرح کشاورزی در نکا افتتاح شد - نمایش محتوای خبر

 

 

6 طرح کشاورزی در نکا افتتاح شد

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، دلاور حیدرپور در نشستی که به مناسبت هفته دولت به همراه معاونان خود با رسانه‌های استان داشت، اظهار داشت: مصرف سموم کشاورزی در کشور ما از کشورهای دیگر است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

وی ادامه داد: برخی از کشاورزان استفاده نادرست از سموم و کود شیمیایی دارند که باید توجه بیشتری به توصیه‌های کارشناسان داشته باشند اما در هر حال مازندران توانسته است محصولات خوبی ارائه کرده و اعتماد مصرف کننده را نیز جلب کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، با بیان اینکه سالم‌ترین سبزی‌ها در مازندران تولید می‌شوند، خاطرنشان کرد: برای تولید این خوردنی‌ها از آب باران یا چاه استفاده می‌شود اما در برخی جاها از آب فاضلاب استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: با اطمینان خاطر می‌توانیم بگوییم که 90 درصد محصولات استان مازندران، سالم و مطمئن هستند.

حیدرپور با بیان اینکه سم‌پاشی را آخرین روش برای مبارزه با آلودگی محصولات کشاورزی می‌دانیم، درباره استفاده از سم «دیازینون» گفت: این سم که طی دو مرحله در محصولات کشاورزی استفاده می‌شود در واقع 95 درصد آن سم نیست.

وی تصریح کرد: میزان استفاده از این سم در مرحله نخست، به ازای هر هکتار 40 کیلوگرم است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی همچنین درباره تولید میگو، عنوان داشت: نتیجه تحقیقاتی در این زمینه به اتمام رسید و راندمان تولید با استفاده از آب دریا در شرق مازندران بالاترین بازدهی را دارد.

وی به طرح پرورش ماهی در قفس اشاره کرد و افزود: مسئولان استانی و چند سرمایه‌گذار در این طرح ورود پیدا کردند تا با استفاده از آب دریا پرروش ماهی را داشته باشیم.

حیدرپور درباره استفاده از کودآلی و ورمی کمپوست، تصریح کرد: این محصول چند سالی است که در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد و حتی به خارج از کشور صادر می‌شود.

وی بیان داشت: این کودها جای کودهای شیمیایی را نمی‌گیرد ولی برای اصلاح خاک و بالابردن ظرفیت خاک استفاده می‌شود، با اینکه همه نیاز گیاه را تامین نمی‌کند ولی مورد توصیه فنی است و در قانون پنجم نیز تاکید شد که تا پایان این برنامه، 25 تا 35 درصد کود مصرفی، از کود عالی و زیستی باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی در پایان گفت: برخی از کودهای موجود در بازار اثربخشی خاصی در کشاورزی ندارند و دولت تلاش دارد که از توزیع این کودها جلوگیری شود.