جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

5400 واحد تولیدی در کشور در انتظار اعتبارات بانکی - نمایش محتوای خبر

 

 

5400 واحد تولیدی در کشور در انتظار اعتبارات بانکی

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران، نخستین جلسه هم‌اندیشی کارآفرینـان و اعضای خوشه‌های صنعتی و کشاورزی مازندران با حضور علی اصحابی معاون ساماندهی و توانمندسازی، علیرضا سعیدی معاون تجهیز و تامین منابع مالی صندوق مهر امام رضا (ع) کشور، احسانی مدیرعامل این صندوق در استان و موسوی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی، در سالن آیت‌الله کوهستـانی این شرکت برگزار شد.

معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق مهر امام رضا (ع) در این جلسه گفت: رویکرد جدید صندوق، توجه به کسب و کارهای خرد و کوچک با محوریت بازار است که با ایجاد برنامه حمایت از پشتیبان‌ها و کارآفرینانی که دارای سوابق کاری در حوزه کسب و کار خود هستند، این حمایت‌ها بیشتر است.

علی اصحابی افزود: هم اکنون 3 هزار و 400 واحد در حال راه‌اندازی و 2هزار واحد تولیدی در حال نصب ماشین‌آلات در بخش تولید و صنعت قرار دارند و این موضوع نشان دهنده این است که حوزه صنعت از نبود منابع بانکی رنج می‌برد.

وی بیان داشت: حدود 70 درصد واحدهای تولیدی از عدم سرمایه در گردش رنج می‌برند و بخش عمده‌ای از ماشین‌آلات واحدهای تولیدی، وارداتی هستند و تکنولوژی این دستگاه‌ها باید بومی سازی شود تا با وجود افرادی در داخل، علم استفاده از این ماشین‌آلات در کشور بهینه‌سازی شود.

اصحابی اظهار داشت: 116 خوشه صنعتی در کشور وجود دارند که با انجام کار مطالعاتی، هزینه بالایی پرداخت شده تا به بخش بازار محور و تولید برسند.

وی تصریح کرد: خوشه‌های صنعتی باید به بازار هدف توجه کنند تا محصولات تولیدی آنها در انبار نماند.

این مسئول خاطرنشان کرد: امروز صنایع بزرگ، دیگر توجیه‌پذیر نیست و باید به صنایع کوچک توجه بیشتری شود.

معاون صندوق مهر امام رضا (ع) کشور یادآور شد: مهم‌ترین مزیت و محاسن تفاهمنامه همکاری صندوق مهر امام رضا (ع) و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، ارائه تسهیلات اعطایی به صورت قرض‌الحسنه است که کارمزدهای بانکی در این تفاهمنامه نیست و این تسهیلات، به طرح‌هایی که دارای توجیه فنی، اقتصادی و اشتغال باشند تعلق خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: تسهیلات این صندوق به عامل پشتیبان‌های خوشه‌های صنعتی تعلق خواهد گرفت تا عامل پشتیبان نسبت به تهیه مواد اولیه به صورت یک‌جا، تامین تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز و شناسایی بازار فروش اقدام کنند و این موجب همگرا شدن اعضای خوشه خواهد شد.