رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

5 هزار هکتار از جنگل‌های مازندران احیا می‌شود - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

5 هزار هکتار از جنگل‌های مازندران احیا می‌شود

5 هزار هکتار از جنگل‌های مازندران احیا می‌شود


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری گفت: 5 هزار هکتار از جنگل‌های این استان احیا می‌شود

5 هزار هکتار از جنگل‌های مازندران احیا می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، ستار بابایی صبح امروز در نشست مطبوعاتی در جمع خبرنگاران که به مناسبت هفته منابع طبیعی برگزار شد، با بیان اینکه این نهاد در سال 93 مجری 21 طرح عمرانی ملی و استانی در حوزه منابع طبیعی بود، اظهار داشت: میزان اعتبار مورد نیاز برای این طرح‌ 30 میلیارد تومان است که تاکنون حدود 10 میلیارد تومان از این اعتبار اختصاص پیدا کرده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری با اعلام اینکه 794 هزار هکتار جنگل در مازندران داریم، افزود: 5 هزار هکتار جنگل در غالب پارک‌های جنگلی در استان موجود است که حدود 7.9 درصد پارک جنگلی کشور را پوشش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه امسال در بخش آبخیزداری 53 هزار متر مکعب عملیات مکانیکی در دستور کار قرار داشت که اصلی‌ترین پروژه این اداره کل نیز بند سرشاخه‌گیر بر رودخانه برزو است، اضافه کرد: اجرای این پروژه 6 ماه شروع شد و فردا به بهره‌برداری می‌رسد این پروژه با هزینه 2 میلیارد تومان آماده بهره‌برداری است.

بابایی در این زمینه گفت: 40 درصد عملیات مکانیکی منابع طبیعی مازندران به اتمام رسید و بقیه نیز با توجه به اختصاص اعتبار پیشرفت فیزیکی دارد که در صورت تامین اعتبار بقیه علمیات مکانیکی این نهاد نیز پیگیری می‌شود.

این مسئول درباره اقدامات انجام شده برای حفاظت و بهره‌برداری در حوزه این نهاد افزود: 72 هکتار از عرصه منابع طبیعی آزاد شد و برنامه‌ریزی برای آزادسازی سایر اراضی منابع طبیعی نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری به همکاری مناسب مسئولان استانی و دادگستری با این نهاد اشاره کرد و گفت: با توجه به همکاری دستگاه‌ها کمترین تخریب در منابع طبیعی مازندران در سال 93 اتفاق افتاد.

وی به اقدامات انجام شده در حوزه اطفای حریق توسط این اداره کل اشاره کرد و یادآور شد: 80 فقره آتش‌سوزی در سال 93 در جنگل‌های مازندران رخ داد که بیش از 273 هکتار از اراضی دچار حریق شدند.

بابایی به اقدامات انجام شده برای توسعه جنگل اشاره کرد و بیان داشت: اقدامات توسعه‌ای برای 5 هزار هکتار از اراضی جنگلی مازندران در دستور کار است که 3 هزار و 150 هکتار مربوط توسط اداره منابع طبیعی و 2 هزار هکتار مربوط به بهره‌برداران است.

این مسئول به تعداد نهال‌های تولید در حوزه منابع طبیعی مازندران منطقه ساری اشاره کرد و گفت: بیش از 5 میلیون نهال در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری با همکاری بهره‌برداران جنگلی منطقه ساری تولید شده است.

مدیرکل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری در پایان اقدامات تخریبی در عرصه منابع طبیعی را شامل تخریب انسانی، تخریب اراضی، قاچاق چوب، حضور دام و دامدار، اجرای طرح‌های عمرانی توسط دولت، هماهنگ نبود دستگاه اجرایی و بهره‌برداری بی‌رویه از معادن برشمرد.