جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

45 خانه مشارکتی در مازندران وجود دارد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

45 خانه مشارکتی در مازندران وجود دارد

45 خانه مشارکتی در مازندران وجود دارد


مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: در مازندران 45 خانه مشارکتی وجود دارد که از این تعداد مالک 12 خانه مشارکتی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشارکت و تفاهمنامه دارند.

45 خانه مشارکتی در مازندران وجود دارد

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران دلاوربزرگ نیا روز چهارشنبه با بیان اینکه این تعداد از سالهای گذشته اقدامات مرمتی، بازسازی و احیا این خانه های مشارکتی آغاز شده است، اظهارداشت: سه خانه مشارکتی اقدامات مرمتی و احیا آن تمام و مابقی در حال اجرا می باشد.
خانه های مشارکتی به خانه های گفته می شود که با رضایت مالک در فهرست ملی به ثبت برسد و با این اقدام تفاهمنامه ای بین مالکین با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نسبت به هزینه ها، مرمت و احیا آن برنامه ریزی انجام می شود.
بزرگ نیا در خصوص هزینه مرمت، بازسازی و احیا خانه های مشارکتی استان، تصریح کرد: برای مرمت و احیا خانه های مشارکتی 50 درصد هزینه با دولت و مابقی با مالکین خانه هاست که برخی از مالکین مشارکت و بعضی بدلیل نبود توان مالی به میزان تعیین شده، موافقت نمی کنند.
بزرگ نیا در خصوص حمایت دولت و تخصیص اعتبار برای خانه های مشارکتی، گفت: دولت هر سال برای مرمت، بازسازی و احیا خانه های مشارکتی با توجه به برآورد هزینه، حجم و متراژ بنا از 30 تا 100 میلیون تومان اعتبار در نظر می گیرد.
*** نجات بخشی و جلوگیری بنا از تخریب
معاون میراث فرهنگی مازندران نیز هدف از اجرای مرمت و احیا خانه های مشارکتی را نجات بخشی و جلوگیری بنا از تخریب و حوادث ناگوار عنوان کرد.
مهدی ایزدی با اعلام اینکه خانه های مشارکتی دارای مالک خصوصی است، تصریح کرد: نقش اساسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حفاظت، مرمت، احیا و پرداخت هزینه های آن است.
ایزدی با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فقط بناهایی که ثبت در فهرست ملی باشند هزینه مرمت، احیا و بازسازی را پرداخت می کند، گفت: بر اساس قوانین محاسبات هزینه مرمت و احیا خانه های مشارکتی و بناهایی که در فهرست ملی ثبت شده است، سازمان میراث فرهنگی پرداخت می کند.
وی مشکلات خانه های مشارکتی را وجود ورثه و مالکین بسیارعنوان کرد و افزود: برای مرمت و احیا خانه های مشارکتی برخی مالکین موافق و برخی مخالف هستند.
ایزدی از مالکین بخش خصوصی خواستار انعقاد قرارداد تفاهمنامه مرمت و احیا با سازمان میراث فرهنگی شد و گفت: کاربری و مالکیت خانه های مشارکتی با مالکین و سازمان میراث فرهنگی دربحث مرمت، بازسازی، کمک، حمایت، حفاظت و بهره مندی مالک از اعتبارات دولتی نقش بسزایی را ایفا می کند.
وی در خصوص فروش خانه های مشارکتی توسط مالکین آنها، اظهارداشت: اکثر ساختمان ها، تپه ها و آثار های تاریخی ثبت شده قابل خرید و فروش هستند البته با همان کاربری و تخریب و دخل و تصرف ممنوع و مرمت و بازسازی بنا با نظارت سازمان میراث فرهنگی امکانپذیر می باشد.
ایزدی بیان کرد: تغییر کاربری خانه های مشارکتی در محدوده بافت تاریخی می تواند بعنوان تجاری، فضاهای فرهنگی، موزه ، برگزاری نمایشگاه، گالری عکس با تایید طرح توسط سازمان استفاده شود.
ایزدی در خصوص احیا و مرمت خانه بانو مکرمه قنبری در هریکنده بابل، گفت: موزه مکرمه که بعنوان یک خانه معاصر است و با نقاشی یک مادر با عشق و علاقه دست نوشته ها و آثار خود را بر روی ظروف و دیوار به تصویر و نمایش گذاشته است، در حال احیا و مرمت است.
وی با بیان اینکه موزه مکرمه در حال مرمت و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران پیگیر پرونده ثبتی آن است، اظهارداشت: در آینده نزدیک موزه مکرمه مادر نقاش احیا خواهد شد.
ایزدی در خصوص تخصیص اعتبار موزه مکرمه قنبری، تصریح کرد: در سال جاری حدود 60 میلیون تومان اعتبار برای احیا آن در نظر گرفته شد تا علاقمندان به نقاشی این بانو بتوانند از این موزه دیدن کنند.