جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

420 طرح آبیاری تحت فشار در بابل افتتاح شد - نمایش محتوای خبر

 

 

420 طرح آبیاری تحت فشار در بابل افتتاح شد

مدیر جهاد کشاورزی بابل صبح امروز در افتتاحیه این پروژه‌ها اظهار داشت: کلینیک گیاه‌پزشکی سبز آزمای شمال بابل از پروژه‌های دهه فجر بابل است که با اعتباری بالغ بر 600 میلیون ریال افتتاح شد.

مسعود غلامی افزود: محل تأمین اعتبار این پروژه از صندوق توسعه بوده و مجهز به امکانات آزمایشگاهی جهت تشخیص دقیق آفات و بیماری‌های گیاهی است که با صدور نسخه‌های گیاه‌پزشکی و ارائه روش‌های مناسب مبارزه، منجر به کاهش مصرف سموم در محصولات کشاورزی می‌شود.

غلامی ادامه داد: در دهه 50 و 60 به علت مصرف زیاد سموم کشاورزی شاهد افزایش بیماری صعب‌العلاج بودیم، در این راستا کاهش مصرف سموم کشاورزی و تولید محصول سالم از برنامه‌های راهبردی اصلی سازمان جهاد کشاورزی است.

مدیر جهاد کشاورزی بابل با اشاره به این‌که بابل نیازمند هفت کلینیک گیاه‌پزشکی است، اظهار داشت: کلینیک گیاه‌پزشکی سبز آزمای شمال بابل دومین کلینیک گیاه‌پزشکی در این شهرستان است که افتتاح شد تا گامی مؤثر در جهت توسعه بخش کشاورزی باشد.

غلامی تصریح کرد: کشاورزان باید قبل از ورود به فروشگاه‌های عرضه سموم به این کلینیک‌ها مراجعه و نسخه ارائه شده را به فروشگاه‌های عرضه سموم دارای مجوز ارایه دهند، این امر سبب می‌شود تا برداشت محصول سالم‌تر، مصرف سموم کم‌تر و بهینه‌تر داشته باشند.

وی اظهار داشت: همچنین پروژه آبیاری تحت فشار قطره‌ای اخوان با اعتباری بالغ بر 615 میلیون ریال در زمینی به مساحت 15 هکتار، پروژه آبیاری تحت فشار مسلمی با اعتباری بالغ بر 194 میلیون ریال در زمینی به مساحت پنج هکتار، پروژه آبیاری تحت فشار نوری با اعتباری بالغ بر 120 میلیون ریال در زمینی به مساحت 3,7 هکتار و پروژه آبیاری تحت فشار آقاجانی با اعتباری بالغ بر 128 میلیون ریال در زمینی به مساحت 3,1 هکتار افتتاح شد.

غلامی خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها از محل اعتبارات صندوق توسعه به صورت 85 درصد بلاعوض دولتی و 15 درصد سهم خودیاری باغدار اجرا شد.

وی گفت: اجرای این پروژه راندمان مصرف آب را تا بیش از 80 درصد افزایش داده و به میزان قابل توجهی سبب افزایش کمی و کیفی محصول می‌شود.