جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

300 هکتار از شالیزارهای گلوگاه در معرض خشکی و بحران آب قرار دارد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

300 هکتار از شالیزارهای گلوگاه در معرض خشکی و بحران آب قرار دارد

300 هکتار از شالیزارهای گلوگاه در معرض خشکی و بحران آب قرار دارد


مدیرجهاد کشاورزی شهرستان گلوگاه گفت : 300 هکتار از شالیزارهای اینشهرستان در معرض خشکی و بحران آب قرار دارد.

300 هکتار از شالیزارهای گلوگاه در معرض خشکی و بحران آب قرار دارد

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، رضا پورفلاح گفت: مشکلات کمبود آب و خشکی 50 هکتار از شالیزارهای منطقه عمرانلو گلوگاه با تدبیر جهاد کشاورزی و فرمانداری و همکاری شورای کشاورزی رفع می شود.

وی ابراز امیدواری کرد با اقدامات انجام شده شامل لایروبی کانال های سنتی انتقال آب با استفاده از بیل مکانیکی، خرید چند دستگاه پمپ و کفکش جهت انتقال سریع آب به زمین های تحت تنش خشکی و خرید لوله های انتقال آب، تکمیل و تجهیز بخشی از چاه کشاورزی و ایستگاه پمپاژ، حداقل بخشی از مشکل خشکسالی و کمبود آب شالیزارهای منطقه عمرانلو مرتفع شود.

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه با اشاره به اینکه 300 هکتار از شالیزارهای این شهرستان در معرض تهدید تنش و استرس خشکسالی و بحران آب قرار دارد ادامه داد: 15هکتار از این زمین ها با وجود خزانه گیری رها شد و 20 هکتار نیز با وجود کشت نشا، رها شده و کشاورز امیدی به باردهی محصول خود ندارد.

وی گفت: 300 هکتار از شالیزارهای گلوگاه با تنش خشکی و کم آبی مواجه هستند که در صورت عدم مدیریت آب این زمین ها نیز به سرنوشت رهاشدن و غیر قابل کشت بودن دچار خواهند شد.

پور فلاح به سطح زیر کشت 2 هزار و 100 هکتاری برنج در شهرستان گلوگاه اشاره کرد و افزود: 65 درصد این زمین ها از طریق آبندان و مابقی از طریق چاه آبیاری می شوند.

وی عدم وجود کانال های مناسب بتنی جهت انتقال آب، عدم تجهیز و نوسازی زمین ها و عدم وجود مدیریت مناسب آبیاری شالیزارهای گلوگاه را از عوامل تاثیرگذار در کاهش راندمان آب اعلام کرد و ارائه راهکار برای رفع بحران آب کشاورزی این شهرستان با تکیه بر مدیریت مصرف و انتقال آب و تجهیز چاه کشاورزی جهت عبور از بحران فعلی را مورد تاکید قرار داد و همراهی و همکاری مستمر کشاورزان در مدیریت آب کشاورزی در سال جاری را ضروری دانست.

گفتنی است سالانه بیش از ده هزار تن شلتوک برنج از 2 هزار و 100 هکتار شالیزار گلوگاه برداشت می شود.