جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

30 روز تفقد و دلجویی از مددجویان در 30 شهر مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

30 روز تفقد و دلجویی از مددجویان در 30 شهر مازندران

مدیر‌کل کمیته امداد امام خمینی مازندران از دیدار با مددجویان این نهاد در طول ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: 30 روز تفقد و دلجویی از مددجویان در 30 شهر مازندران انجام می‌شود.

30 روز تفقد و دلجویی از مددجویان در 30 شهر مازندران

تیمور طهماسب‌پور در حاشیه مراسم تفقد و دلجویی از مددجویان کمیته امداد امام خمینی شهرستان چالوس که در قالب طرح مفتاح‌الجنه و با حضور امام جمعه چالوس، فرماندار، مسؤول دفتر نماینده و تعدادی از خیران و حامیان برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان چالوس از دیدار با مددجویان این نهاد در طول ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: 30 روز تفقد و دلجویی از مددجویان در 30 شهر مازندران انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در مجموع 63 هزار خانوار در این استان در قالب معیشت بگیر مددجوی این نهاد هستند، اظهار کرد: این رقم با احتساب مددجویان چند‌خدمتی به 70 هزار خانوار می‌رسد.

مدیر‌کل کمیته امداد امام خمینی مازندران با بیان اینکه حدود 5 هزار یتیم در  مازندران زیرپوشش نهاد کمیته امداد امام خمینی استان قرار دارند، افزود: حدود 11 هزار دانش‌آموز، دانشجو و 2 هزار بیمار زمین‌گیر و صعب‌العلاج نیز به‌عنوان مددجوی این نهاد در حال خدمات‌گیری هستند.

وی با اشاره به برنامه‌های اصلی این نهاد در ماه رمضان خاطر‌نشان کرد: دیدار مسؤولان و خیران از خانواده مددجویان در قالب طرح مفتاح‌الجنه برای کاهش فاصله بین طبقات پایین جامعه با مسؤولان و خیران از برنامه‌هایی است که در ماه مبارک رمضان صورت می‌گیرد.

طهماسب‌پور با اعلام اینکه قرار است تا در طول ماه مبارک رمضان هر روز در یک شهرستان حضور پیدا کنم، افزود: هدف اصلی از این طرح شناخت وضعیت مددجویان، نیازمندان، همچنین ورود مسؤولان و خیران برای کاستن بخشی از نیازها و مشکلات فقرا و نیازمندان است.

وی رفع مشکل مسکن برخی از افراد فاقد سرپناه و تهیه جهیزیه برای نوعروسان را از جمله نتایج حاصل از این دیدارها عنوان کرد و گفت: از دیگر برنامه‌های کمیته امداد امام خمینی استان در ماه رمضان توزیع کیسه همیان مولا است که تاکنون حدود 60 هزار کیسه توزیع شد و در هر یک از این کیسه‌ها بر اساس توان افراد ارزاق اولیه قرار داده شده و بین مددجویان توزیع می‌شود.

مدیر‌کل کمیته امداد امام خمینی مازندران با بیان اینکه قرار است در فاز نخست از اجرای این طرح 24 هزار سبد بسته‌بندی شود، اظهار کرد: ارزش ریالی این سبد‌ها از مبلغ 80 هزار تا 100 هزار تومان متغیر بوده و از خیران و نیکوکاران می‌خواهیم تا برای افزایش این تعداد ورود پیدا کنند.

وی از اجرای طرح حامی‌یابی به‌مناسبت ماه رمضان در سراسر استان خبر داد و تصریح کرد: اگرچه از تعداد 5 هزار یتیم زیرپوشش این نهاد عموم آنها دارای حامی هستند، اما برای افزایش حامیان به‌دلیل کم بودن سرانه این افراد باید کارهایی صورت گیرد.

طهماسب‌پور با اشاره به مددجویان زمین‌گیر و گرفتار نهاد کمیته امداد امام خمینی بیان کرد: برای رفع این مشکل نیز از حامیان در طرحی با عنوان طرح محسنین دعوت شد، اما انتظار داریم تا این استقبال بیشتر شود تا تمامی مددجویان از داشتن حامی برخوردار شده و اگر روزی اعتباری از سوی دولت واریز نشد این افراد خیلی با مشکل برخورد نکنند.

وی با اشاره به هفته اطعام و اکرام همزمان با 15 تا 21  رمضان تأکید کرد: این ایام نیز فرصت مناسبی برای حامی‌یابی، اطعام و افطاردهی به مددجویان است و با توجه به اینکه در حال حاضر نیز در بیشتر مناطق بحث پهن کردن سفره افطاری مطرح است، اصولا با دعوت از خانواده‌ها سعی می‌شود تا یک سبد غذایی نیز در اختیار مددجویان قرار بگیرد.

مدیر‌کل کمیته امداد امام خمینی مازندران توجه به مناطق محروم را از اولویت‌های کمیته امداد امام خمینی استان مازندران عنوان کرد و یادآور شد: سال گذشته حدود 2 هزار و 700 مورد آموزش پایداری زندگی به نوعروسان مددجوی این نهاد ارائه شد و در کنار آن مبلغی به ارزش 2 میلیون تومان بلاعوض و به‌همین مقدار نیز 2 میلیون تومان در قابل وام قرض‌الحسنه بر مبنای اولویت افراد به آنها داده شد.

وی در ادامه خاطر‌نشان کرد: علاوه بر تسهیلات بالا اعطای تسهیلات خوداشتغالی برای نوعروسان و همسرانی که فاقد شغل هستند در نظر گرفته می‌شود که به‌همین سبب درصد طلاق در این خانواده‌ها کاهش پیدا کرد.

مدیر‌کل کمیته امداد امام خمینی مازندران از اجرای 5 هزار و 600 طرح خوداشتغالی در سال گذشته در استان مازندران خبر داد و بیان کرد: 73 میلیارد و 900 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه به خانواده‌ها داده شده است.

وی با بیان اینکه امروز دیگر بسیاری از خانواده‌هایی که نیازمند دریافت مستمری حداقلی بودند کارآفرین هستند و جمعی را به‌کار می‌گیرند، اظهار کرد: امروز 12 هزار و 600 نفر از سرپرستان خانوار که یا زن سرپرست خانوار بوده و یا طرح خوداشتغالی را اجرا کردند از بیمه اجتماعی برخوردار هستند، و حقوق بیمه اجتماعی نیز توسط نهاد کمیته امداد امام خمینی پرداخت می‌شود.

طهماسب‌پور گفت: امروز 12 هزار و 600 نفر از زنان سرپرستان خانوار و یا افرادی که طرح خوداشتغالی را اجرا کردند از بیمه اجتماعی برخوردار هستند.

وی با اشاره به تعریف فرآیند اعطای تسهیلات به مددجویان خاطر‌نشان کرد: بر خلاف تسهیلات‌دهی برخی از نهادها کمیته امداد امام خمینی بر اساس نیازسنجی، استعدادسنجی، مشاوره شغلی و بر اساس توجیه اقتصادی طرح در مدت پنج سال که زیر نظارت بود اقدام به دادن تسهیلات می‌کند و به این ترتیب درصد پایداری خود اشتغالی به‌نسبت دیگر دستگاه‌ها بسیار بالا بود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی مازندران در پایان با اشاره به اینکه درصدد ساخت 200 واحد مسکونی با همکاری بسیج سازندگی در طول هفته دولت در سراسر استان هستیم، گفت: در سال قبل بیش از 400 واحد مسکن ساخته شد و در اختیار خانواده‌ها قرار گرفت و بیش از 3 هزار حمام و سرویس بهداشتی نیز بهسازی و تعمیر شد که امیدواریم امسال نیز با کمک خیران و دولت این رقم‌ها افزایش پیدا کند.