جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

3میلیارد ریال صرف بازسازی بقعه ناصرالحق آمل می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

3میلیارد ریال صرف بازسازی بقعه ناصرالحق آمل می شود

یداله اکبرزاده روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: دربودجه سال 92 هم برای تکمیل هرچه سریعتر بازسازی بقعه اعتبار ویژه اختصاص داده خواهد شد.

وی افزود: بقعه تاریخی ناصرالحق آمل در طراحی جدید به حدود 400مترمربع با بهره گیری از معماری اسلامی توسعه داده خواهد شد و مرحله نخست ساخت بنا ازسوی پیمانکار در مدت هشت ماه انجام می شود.

وی افزود: بقعه ناصرالحق آمل باید از وضعیت نابسامان کنونی خود خارج شود و به مکانی با ارزش به عنوان محل زیارت شیعیان زیدیه سراسر جهان به ویژه شیعیان زیدیه کشور یمن تبدیل شود.

فرماندارآمل ادامه داد: بقعه ناصرالحق آمل به عنوان شصتمین اثر تاریخی درفهرست آثار ملی کشور ثبت شده و با توجه به قدمت تاریخی وارزش معنوی آن با برطرف کردن موانع قانونی، ساماندهی هرچه سریعتر آن، مورد تاکید است.

اکبرزاده اضافه کرد: این بقعه مهم معنوی و تاریخی که به عنوان محل زیارت شیعیان زیدیه است، متاسفانه در گذشته کمتر به مورد توجه بوده این درحالیست که رهبرمعظم انقلاب هم در مورد ساماندهی وبازسازی بقعه تاکید زیادی داشتند.

وی،با بیان این که معرفی بقاع متبرکه و امام زادگان سبب آگاه سازی همه اقشار جامعه از کرامات و فضائل این بزرگواران می شود، خاطرنشان کرد: ترویج جایگاه و شخصیت والای این بزرگواران امروز به عنوان یک اصل اساسی است که باید با برنامه ریزی مدون و سازمان دهی شده در راستای آن حرکت کرد.

بقعه متبرکه ناصرالحق آمل توسط سید ˈ علی مرعشی ˈ حاکم مازندران بنا شده ومحل دفن ˈ حسن بن علی ناصر الکبیرˈ معروف به ˈ اطروش ˈ بنیانگذار حکومت علویان درمنطقه شمال ایران است که در سال 305هجری قمری وفات کرد و در محله پایین بازار شهر آمل واقع است.

براساس اسناد موجود وگفته های مسئولان شهرستان آمل و نیز ورثه های مرحوم ˈ توکلی ˈ مالک زمین های محدوده این بقعه ، مساحت کلی محوطه وحریم مجموعه بقعه ناصرالحق آمل حدود 86هزارمتر مربع بوده که اکنون حدود هفت هزار و900متر مربوط به مکان فعلی بقعه، 45هزارمترمربع در ضلع شرقی دراختیار ورثه و بخشی هم اکنون دراختیار اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان آمل است.

مشخص نبودن تولیت و نیز حد مسئولیت عملیات ساماندهی وبازسازی بقعه توسط اداره های کل میراث فرهنگی، فرهنگ وارشاد اسلامی واوقاف وامورخیریه مازندران از موضوعات حل نشده و تاخیر در بازسازی بقعه ناصرالحق در سالهای اخیر است .

بیش از 55 اثرتاریخی ومذهبی شهرستان 400هزارنفری آمل تاکنون در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.