جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

241 هزار هکتار به سطح برداشت مکانیزه کشور افزوده شد - نمایش محتوای خبر

 

 

241 هزار هکتار به سطح برداشت مکانیزه کشور افزوده شد

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور گفت: در 3 سال اخیر 241 هزار هکتار به سطح برداشت مکانیزه کشور افزوده شد.

241 هزار هکتار به سطح برداشت مکانیزه کشور افزوده شد

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، کامبیز عباسی پیش از ظهر امروز در دومین روز از چهارمین نشست فصلی معاونان بهبود تولیدات گیاهی و مدیران زراعت سازمان‌های جهاد کشاورزی سراسر کشور در شهرستان ساری، مهم‌ترین جهت‌گیری‌های مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی را توسعه روش‌های پایدار، حمایت از تولید داخلی، کار و سرمایه ایرانی و بومی‌سازی، حمایت از توسعه مکانیزاسیون کم نهاده و ارزان، حمایت از فناوری‌های نوین، حمایت از توسعه واحدهای حقیقی و حقوقی ارائه دهنده خدمات مکانیزاسیون، حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش مکانیزاسیون کشاورزی و حمایت از استاندارد‌سازی ماشین‌های کشاورزی برشمرد.

وی افزود: در سه سال اخیر بیش از 2 میلیون هکتار به سطح کاشت مکانیزه غلات و محصولات ردیفی کشور اضافه شد.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور از توزیع یک‌هزار و 775 دستگاه نشاکار برنج در سه سال اخیر در کشور خبر داد و گفت: این میزان توزیع از رشد 42 درصدی در کمتر از سه سال برخوردار بوده و بیش از 62 هزار هکتار هکتار به سطوح نشاکاری مکانیزه برنج کشور افزوده شد.

این مسؤول بیان کرد: 241 هزار هکتار به سطح برداشت مکانیزه کشور در سه سال اخیر افزوده شد که این رشد 335 درصدی به‌دلیل توزیع 3 هزار و 700 دستگاه کمباین مخصوص برداشت برنج بوده است.

عباسی اظهار کرد: با توزیع ماشین‌آلات کشاورزی در کشور در چند سال اخیر ضریب مکانیزاسیون ارتقاء چشمگیری داشته است به‌طوری که در برداشت مکانیزه برنج 48 افزون بر درصد رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: با اقدامات انجام شده شاخص ضریب مکانیزاسیون از 0.57 در سال 81 به 1.46 در سال گذشته رسیدیم که برای رسیدن به شاخص 1.61 در سال 95 هدف‌گذاری شده است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور در پایان گفت: 18 مدل مختلف نشا‌کار از پنج شرکت تأمین‌کننده در فهرست حمایتی مرکز توسعه مکانیزاسیون وجود دارد که تسهیلات برای خرید آن در نظر گرفته شده است.