جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

212 هکتار اراضی بلا‌کشت مازندران به چرخه تولید بازگشت - نمایش محتوای خبر

 

 

212 هکتار اراضی بلا‌کشت مازندران به چرخه تولید بازگشت

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با پیگیری‌های امور اراضی 212 هکتار از اراضی بلا‌کشت در استان شناسایی و به چرخه تولید بازگشت.

212 هکتار اراضی بلا‌کشت مازندران به چرخه تولید بازگشت

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، رضا دوستی‌ایرانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سند‌دار کردن اراضی کشاورزی از اولویت‌های امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی است، اظهار کرد: 90 درصد اسناد اراضی کشاورزی دست‌دارمی است که برای سند‌دار کردن آن طرح کاداستر راه‌اندازی شد.

وی افزود: اجرای طرح کاداستر از شهرستان‌های بهشهر و گلوگاه استارت زده شد و تلاش داریم تا پایان امسال در 150 هزار هکتار از اراضی کشاورزی مازندران طرح کاداستر اجرا شود.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه 80 تا 90 درصد اراضی کشاورزی مشکل مالکیت دولتی و مردمی دارد که در این راستا با 11 شرکت قرارداد منعقد شد تا بحث رفع تداخلات را انجام دهند، ادامه داد: 49 روستا در شهرستان سوادکوه برای رفع تداخلات شناسایی شد.

این مسؤول اضافه کرد: 523 روستا که تداخل مالکیت دولتی و مردمی دارند در مازندران شناسایی شد که پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال یک‌هزار روستا شناسایی شود.

دوستی‌ایرانی خاطرنشان کرد: هدف ما از رفع تداخلات، حفظ حقوق مردم و دولت است و مردم هم باید نسبت به این کار آگاه شوند و همکاری با بخش امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی داشته باشند.

وی درباره حفظ کاربری اراضی کشاورزی، گفت: اراضی شالیزاری در سال‌های گذشته به‌راحتی تغییر‌کاربری غیر‌مجاز پیدا می‌کرد در حالی‌که الان جلوی هرگونه تغییر‌کاربری گرفته می‌شود.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه یکی از عوامل تغییر‌کاربری نبود انگیزش برای کشاورزی است، بیان کرد: به‌صرفه نبودن اقتصاد کشاورزی، ارزش افزوده کاذب و سوداگری از عوامل مهم تغییر‌کاربری در استان است.

این مسؤول ادامه داد: برداشت غیر‌مجاز شن و ماسه اراضی و ارزش افزوده کاذب سبب شده تفکیک غیرمجاز زمین صورت گیرد و به همین دلیل هیچ کشاورزی نمی‌تواند خسارت را جبران کند.

دوستی‌ایرانی افزود: زمین‌خواران به دنبال منافع خود هستند و به منافع کشاورز نمی‌اندیشند و این امر سبب متضرر شدن کشاورز می‌شود.

وی اظهار کرد: با پیگیری‌های امور اراضی 212 هکتار از اراضی بلا‌کشت در استان شناسایی و به چرخه تولید بازگشت.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در پایان گفت: در هفت ماهه اخیر 304 مورد تغییر‌ کاربری غیر‌مجاز به مساحت 19 هکتار شناسایی و به حالت اولیه برگشت.