جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

210 هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران زیر کشت برنج می‌رود - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

210 هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران زیر کشت برنج می‌رود

210 هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران زیر کشت برنج می‌رود


رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: پیش‌بینی شده است امسال 210 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان زیر کشت برنج برود.

210 هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران زیر کشت برنج می‌رود

دلاور حیدرپور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری، اظهار کرد: در حال حاضر عملیات شخم و شیار در 200 هزار هکتار معادل 90 درصد اراضی شالیزاری مازندران انجام شده است.

وی با اشاره به انجام عملیات آب‌تخت در 180 هزار هکتار معادل 87 درصد شالیزارهای مازندران، بیان داشت: عملیات خزانه‌گیری در 95 درصد از اراضی شالیزاری استان صورت گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: عملیات بذرپاشی نیز در 200 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان انجام شده است.

حیدرپور، به انجام عملیات نشاکاری در 50 هزار هکتار از شالیزارهای استان اشاره کرد و افزود: از این میزان 40 درصد به صورت مکانیزه و بقیه به صورت سنتی بوده‌ است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر پوسیدگی خزانه‌های برنج برخی کشاورزان، گفت: این موضوع به دلیل سرما و برخی به دلیل عدم رعایت توصیه‌های فنی و عدم ضدعفونی کردن بذر، پوسیدگی و قارچی شدن خزانه‌های برنج شده که این موضوع سبب شده کشاورزان مجددا اقدام به این کار کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه کشاورزان با مشورت کارشناسان و افراد صاحب‌نظر اقدام به انجام فعالیت‌های خزانه‌گیری، بذرپاشی و نشاکاری کنند، اظهار داشت: کشاورزان در مصرف آب نهایت دقت را داشته باشند تا دچار کم‌آبی و خشک‌سالی نشوند.

حیدرپور با اعلام اینکه بیشترین مصرف آب مربوط به آماده‌سازی اراضی است، بیان کرد: کشاورزان مرزها را با استفاده از پوشش نایلونی ایزوله کند تا سبب نشتی و هدررفت آب نشود.

وی در پایان گفت: پیش‌بینی شده است امسال 210 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان زیر کشت برنج برود.