جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

200 هزار واحد مسکونی روستایی تسهیلات ارزان قیمت دریافت می‌کنند/ وجود 600 هزار خانوار روستایی فاقد مسکن در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

200 هزار واحد مسکونی روستایی تسهیلات ارزان قیمت دریافت می‌کنند/ وجود 600 هزار خانوار روستایی فاقد مسکن در کشور

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: 200 هزار واحد مسکونی روستایی سالانه تسهیلات ارزان قیمت دریافت می‌کنند و تلاش داریم تا مقاوم‌سازی و بازسازی مناسبی در سطح روستاهای کشور ایجاد شود.

200 هزار واحد مسکونی روستایی تسهیلات ارزان قیمت دریافت می‌کنند/ وجود 600 هزار خانوار روستایی فاقد مسکن در کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نکا، عزیزالله مهدیان در حاشیه افتتاح یکصد‌وبیست هزارمین واحد مسکونی روستایی در نکا و افتتاح دو طرح هادی گردشگری فریمک و زروم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با ارائه تسهیلات ارزان قیمت به روستاییان، نظارت و طراحی مناسبی هم ارائه شده و همچنین تخریب و بازسازی نیز با اصول فنی اجرایی می‌شود.

وی افزود: دفاتر فنی برای نظارت بر ساخت و سازهای مسکن روستایی با هدف مقاوم‌سازی و زیباسازی سیمای روستاهای کشور در حال انجام است تا علاوه بر مقاوم‌سازی، شاهد زیباسازی مناسب با شرایط روستاها و فرهنگ‌های بومی، محلی و سنتی باشیم.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: برای همین منظور 15 هزار مهندس در قالب دفاتر طراحی و نظارت بر ساخت‌وسازهای روستایی در کشور آموزش دیدند تا دقت و نظارت کامل بر ساخت و سازها انجام شود.

این مسؤول در ادامه با بیان اینکه باید برای تثبیت حضور روستاییان در روستاها برنامه منظمی در دستور کار است، ادامه داد: زیباسازی روستاها و اجرای طرح هادی گردشگری یکی از راههای مهم برای افزایش ماندگاری روستاییان در روستاها و همچنین ایجاد مهاجرت معکوس به روستاها است.

مهدیان گفت: در طول برنامه چهارم و پنجم توسعه دو میلیون و 100 هزار تسهیلات ارزان قیمت برای روستاییان تصویب شده که از این تعداد برای یک‌هزار و 600 واحد، عقد قرارداد تسهیلات انجام شده است که به دلیل مشکلات در برخی از بانک‌ها این عقد قرارداد عملیاتی نشده است.

وی همچنین از وجود 600 هزار خانوار روستایی فاقد مسکن روستایی در کشور خبر داد و اظهار کرد: از پنج میلیون و 800 هزار خانوار روستایی در کشور تنها پنج میلیون و 200 واحد مسکن روستایی دارای مسکن هستند و مابقی فاقد مسکن هستند.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: برای خانه دار کردن این افراد تلاش های مختلفی در حال انجام است که مقاوم سازی خانه‌های روستایی در همین راستا و برای افزایش ماندگاری روستاییان در روستاها است که در دستور کار است و چون در کشور حادثه خیز قرار داریم باید مقاوم سازی منازل روستایی بیش از پیش مورد توجه باشد.

این مسؤول ادامه داد: در مجموع در کشور، بیش از پنج میلیون و 200 هزار مسکن روستایی وجود دارد که در آغاز طرح نوسازی و بازسازی واحدهای روستایی در برنامه چهارم توسعه بیش از 85 درصد آنها فرسوده بود است که در طی برنامه چهارم و پنجم توسعه دو میلیون و 100هزار تسهیلات ارزان قیمت برای روستاییان تصویب شده است.

مهدیان افزود: بانک‌ها برای تسهیلات مسکن روستایی آمادگی کامل را دارند و با توجه به مدیریت دولت در قبال ارائه تسهیلات بانکی و افزایش آن از 15 میلیون تومان به 20 میلیون تومان امیدواریم شاهد شکوفایی بیشتر در این راستا باشیم.

وی گفت: با توجه به اینکه برخی از خانوارهای روستایی دارای مشکل اقتصادی هستند بنیاد مسکن برای این منظور هم کمک‌کار این افراد است و مساعدت‌های لازم را برای مقاوم‌سازی مسکن روستایی این خانوارها انجام می‌دهد.