جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

2 شهر مازندران پایلوت اجرای برنامه ملی کاهش طلاق - نمایش محتوای خبر

 

 

2 شهر مازندران پایلوت اجرای برنامه ملی کاهش طلاق

معاون سیاسی‌امنیتی استاندار مازندران با اشاره به اجرای طرح ملی کاهش طلاق در کشور گفت: شهرستان‌های چالوس و بابلسر پایلوت اجرای این برنامه می‌شوند.

2 شهر مازندران پایلوت اجرای برنامه ملی کاهش طلاق

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان چالوس، علیرضا یونسی بعد از ظهر امروز در جلسه شورای اجتماعی این شهرستان که در فرمانداری چالوس برگزار شد با اشاره به فزونی آسیب اجتماعی طلاق در کشور، اظهار کرد: طلاق درد و رنجی ‌است در دنیا که همانند درد جان‌کاهی بر جان خانواده‌ها افتاده و در برخی از شهرستان‌ها در حال تسری است.

وی با بیان اینکه نرخ طلاق و ازدواج در چالوس در مقایسه با وضعیت استانی مناسب نیست، بیان کرد: این واقعیت وجود دارد که انسان وقتی درد را بفهمد به‌دنبال درمانش می‌رود و امروز دیگر این درد جان‌کاه معضلات طلاق برای ما ملموس است.

معاون سیاسی‌امنیتی استاندار مازندران با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر روند ازدواج دستخوش تغییراتی شده است، تصریح کرد: بیشترین عواملی که در این میان نقش دارند عبارتند از قبول تعهد طرفین بدون بررسی و تحقیق و فقدان شناخت دو طرف از یکدیگر و غلبه میل و احساس بر عقل و قلب که در این میان عامل مهم دیگر نداشتن تعهد و رسالت بستگان و خانواده در جایگاه پدری، مادری، برادری و ... است.

این مسئول با انتقاد از اینکه همه عوامل عنوان‌ شده نوعی قصور است، تأکید کرد: اگر همه به‌درستی انجام وظیفه می‌کردند این پدیده شوم در حال رشد نبود، بنابراین باید به این حقیقت برسیم که همه دچار فراموشی و لغزش سهوی شدیم و باید به شیوه اصلاح‌گری بپردازیم.

یونسی با تأکید بر اینکه در انتخاب همسر همه باید به وحدانیت مطروحه از سوی اسلام نظر مطلوب محسوب شود، افزود: همه باید در برابر این اقدام عظیم زندگی متعهد شوند چرا که این سنت حسنه که در گذشته بر مبنای شادی و احساس شور و نشاط بود امروز در کمتر از یک‌سال فروپاشیده می‌شود، بنابراین این مسئولیت باید تبدیل به رسالت همگانی شود.

وی با تأکید بر اینکه باید واقعیت‌ها را به اطلاع مردم رساند، خاطر‌نشان کرد: در این باره باید دست نیاز به‌ سوی مردم برای اجرای این نهضت ملی و همگانی دراز کرد.

این مسئول تعامل و کمک عمومی برای کاهش تعداد طلاق در مجموع کشور و شهرستان‌ها ضروری خواند و اظهار کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از طلاق‌ها با گذشت، مدارا کردن، قناعت و داشتن عشق به‌معنای حقیقی کلمه بین زوجین می‌تواند به‌حداقل برسد و در حقیقت می‌توان به‌ راحتی این پدیده را کنترل کرد.

یونسی اجرای طرح ملی کاهش طلاق را در کشور یکی از راهکارهای مبارزه با این پدیده خواند و افزود: با ابلاغ این طرح به استان مازندران، بهزیستی به‌عنوان متولی این برنامه معرفی شد و باید کاری کرد تا این طرح ملی بومی‌سازی شده و در شهرستان‌ها نیز قابلیت اجرا پیدا کند.

وی با تأکید بر اینکه دادگستری‌ها در اجرای موفق این طرح باید پرونده‌های مربوط به متارکه و طلاق را به بهزیستی ارجاع دهند، یادآور شد: با توجه به اینکه بیشتر اختلافات خانوادگی ناشی از مسائل اقتصادی است بنابراین در مرحله نخست باید سبک زندگی افراد و پرهیز از تجمل‌گرایی برای آنها تبیین شود و برای القای کسب روزی حلال در افکار عمومی اقدامات و فعالیت‌هایی صورت گیرد تا این پدیده ناپسند و مذموم کاهش یابد.

معاون سیاسی‌امنیتی استاندار مازندران با اشاره به اینکه قرار بود شهرستان‌های بابلسر و فریدونکنار در مازندران به‌عنوان پایلوت طرح ملی کاهش طلاق معرفی شوند، اضافه کرد: با توجه به اینکه مسئولیت اصلی در اجرای این طرح با فرمانداران است و با توجه به نامساعد بودن شرایط جسمی فرماندار فریدونکنار در حال حاضر چالوس به‌عنوان پایلوت اجرای این طرح در نظر گرفته شد.

معاون سیاسی‌امنیتی استاندار مازندران با اشاره به شعار سال تعیین‌ شده از سوی مقام معظم رهبری، خاطر‌نشان کرد: برای تحقق این شعار و برای اقدام و عمل در زمینه اقتصاد مقاومتی حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی در دستور کار قرار گرفت که کاهش طلاق و اعتیاد در حوزه اجتماعی از مهم‌ترین اولویت‌ها محسوب می‌شود.

این مسئول در پایان با تبریک و تسلیت به‌ مناسبت شهادت «حسین بوّاس» دومین شهید مدافع حرم چالوس، گفت: اگر شهدای مدافع حرم نبودند شاید امروز با دشمنان در مرزهای خود می‌جنگیدیم، اما امروز دفاع از وطن به بیرون از مرزها کشانده شده و مردم ما با اهدای عزیزترین سرمایه‌شان عزت، اقتدار و عظمت بیشتری را برای ما رقم می‌زنند.