سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

2 سال گذشته 4.5 برابر سال‌های قبل‌تر به دهیاری‌های مازندران اعتبار تخصیص یافت - نمایش محتوای خبر

 

 

2 سال گذشته 4.5 برابر سال‌های قبل‌تر به دهیاری‌های مازندران اعتبار تخصیص یافت

مدیرکل امور روستایی مازندران گفت: در 2 سال گذشته یعنی در سال‌های 93 و 94 حدود 4.5 برابر سال‌های قبل‌تر 90، 91 و 92 به دهیاری‌های استان اعتبار تخصیص یافت.

2 سال گذشته 4.5 برابر سال‌های قبل‌تر به دهیاری‌های مازندران اعتبار تخصیص یافت

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نکا، جان‌الله عبدی در همایش دهیاران بخش مرکزی و هزارجریب نکا در مدرسه شبانه‌روزی استخرپشت اظهار کرد: در سال 94 باوجود آن که با مشکلات اعتباری دولت در بخش‌های مختلف روبه‌رو بودیم اما با تزریق اعتبارات از سرفصل‌های مختلف و مشارکت قابل توجه دهیاران و روستائیان در اجرای طرح‌های عمرانی، خلاء مالی برطرف شد.

وی افزود: دهیاران باید براساس شرح وظایفی که برای آنان ارائه شده است به انجام امور محوله در روستاها بپردازند و نباید خارج از برنامه‌ها کاری انجام دهند و برای بهسازی در روستاها، امور مربوط به برق، آب و ... باید کمک‌کار دستگاه‌های اجرایی بوده و مشارکت داشته باشند نه اینکه صفر تا صد کار با دهیاران باشد.

مدیرکل امور روستایی مازندران با انتقاد از اینکه در مصوبات گذشته در استان مصوب شده بود که برای جابه‌جایی و انتقال تیر برق‌ها در حریم راه‌های روستایی و آزادسازی حریم، همکاری 50 – 50 با اداره برق باشد، ادامه داد: این مصوبه اجرایی شد و با توجه به اینکه خرید تجهیزات و امکانات برای برق‌دار کردن با دهیاران است برای نصب هم اداره برق تقاضای پول می‌کند که باید بررسی شود.

این مسؤول با اشاره به اینکه هم‌اکنون 2 هزار و 151 دهیاری مصوب در مازندران فعال است، گفت: تغییر سیمای روستاها، رونق اقتصادی و توسعه کسب و کار در روستاها از مسائل مهمی است که با قوت در روستاها دنبال می‌شود که امیدواریم دهیاران کمک‌کار ما برای اجرای برنامه‌ها و طرح‌ها باشند.

عبدی گفت: تمام روستاهای مازندران مستعد گردشگری و بوم‌گردی است و ظرفیت گردشگری روستایی در تمام روستاهای استان مازندران فراهم است که امیدواریم با تأمین اعتبار لازم این حرکت مهم و سازنده از پیشرفت مناسب برخوردار شود و مازندران الگوی بوم‌گردی برای دیگر استان‌ها شود.

وی با بیان اینکه امروز بیشترین تولیدات در مازندران در بخش‌های مختلف کشاورزی، دامپروری و ... تولید می‌شود اما اشتغال‌زایی در استان‌های دیگر انجام می‌شود، افزود: روستاهای مازندران با توجه به منابع غنی که در اختیار دارند مستعد برای انجام کارهایی همچون کشاورزی، دامپروری، آبزی‌پروری و صنایع تبدیلی است که باید توسعه یابد تا با تحقق این امر وضعیت معیشتی روستائیان بهبود می‌یابد.

مدیرکل امور روستایی مازندران با بیان اینکه بوم‌گردی در روستاهای استان مدنظر قرار دارد، یادآور شد: اقتصاد روستاها برای ما مهم و ارزشمند است و لذا توجه به بازارچه‌های محلی در روستاها از اولویت‌های مهم ما در کنار بوم‌گردی است تا با عرضه محصولات بومی و محلی، تشویق و ترغیب در روستائیان برای تولیدات داخلی و محلی افزایش یافته و همچنین ارزش افزوده در روستاها مورد توجه قرار گیرد.

این مسؤول همچنین با اشاره به طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌کاره در روستاها گفت: برنامه‌ریزی و اولویت اول ما اتمام این طرح‌ها است چرا که با توجه به کمبود اعتبارات و کاهش تزریق مالی، باید ابتدا این پروژه‌ها به اتمام برسد و تا زمانی که این طرح‌ها به اتمام نرسد، پروژه جدیدی تعریف و شروع نمی‌شود.

* تدوین سند توسعه پایدار در روستاهای نکا با قوت دنبال می‌شود

بخشدار مرکزی نکا نیز با اعلام اینکه تدوین سند توسعه پایدار در روستاهای نکا با قوت دنبال می‌شود، ادامه داد: با برنامه‌ریزی برای این مهم، پایداری شغلی در منطقه ایجاد شده و شاهد افزایش سطح درآمد روستائیان هستیم ضمن اینکه باید با تقویت بازارچه‌های بومی و محلی نیز در رشد اقتصادی روستاها تلاش شود.

عقیل محمودی افزود: کاهش مهاجرت از روستا به شهر و فراهم کردن شرایط لازم برای مهاجرت معکوس به روستاها با ایجاد اشتغال مناسب و افزایش جمعیت پویا و اثرگذار برای رشد و پویایی اقتصاد روستاها تلاش کرد و کسب و کار درآمدزا در روستاها ایجاد کرد.

وی در پایان با تاکید بر رعایت ساخت و ساز غیرمجاز، رعایت بهداشت محیط روستایی، توجه به عقب‌نشینی‌ها و رعایت حریم در طرح هادی، توجه به جاده‌سازی و آب شرب روستایی و ... گفت: مهم‌ترین عامل توسعه پایدار در روستاها علاوه بر برنامه‌ریزی منسجم و مدون، تلاش برای ایجاد وحدت همه‌جانبه در روستاها است که باید با همکاری شوراها و دهیاران انجام و در رفع مشکلات مردم اقدام شود.

گفتنی است در این مراسم از 7 دهیار برتر تجلیل شد که دهیاران برتر بخش مرکزی، احسان عمویی دهیار روستای خورشید، علیرضا مسافر دهیار روستای چاله‌پل، روح‌الله عبدی دهیار روستای کمیشان و رحمان نجفی‌تروجنی دهیار روستای اومال و همچنین از علیرضا دوست‌محمدی دهیار روستای برفام، عزیزالله قاسمی دهیار روستای چلمردی و علیرضا فردوسی دهیار روستای سوچلما به‌عنوان دهیاران بخش هزارجریب نکا قدردانی و تجلیل شد.