رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

2 درصد مدارس کشور دونوبته هستند - نمایش محتوای خبر

 

 

2 درصد مدارس کشور دونوبته هستند

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اعلام اینکه از مجموع بیش از 95 هزار مدرسه کشور امروز تنها دو درصد آن در دو نوبت اداره می‌شود، گفت: افزایش ایمنی مدارس در برنامه ششم توسعه کشور دیده شده است.

2 درصد مدارس کشور دونوبته هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از چالوس، مرتضی رئیسی بعد از ظهر امروز در همایش تجلیل از فرهنگیان این شهرستان که به‌مناسبت هفته معلم در سینما جهان‌نما این شهر برگزار شد، با اشاره به اینکه معلمان رکن اصلی در آموزش و پرورش کشور هستند، اظهار کرد: اگر بخواهیم به سند تحول آموزش و پرورش دست یابیم و مسیر پیشرفت و تعالی کشور مطابق با نرم‌های جهانی و آرمان‌های انقلاب و مورد تأیید رهبری را طی کنیم باید دانست که معلم محور اصلی آن است.

وی اظهار کرد: در سند تحول آموزش و پرورش، معلم باید حیات طیبه را برای دانش‌آموزانی که آینده‌سازان و بهترین‌های کشور هستند، ایجاد کند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به اینکه همه معلمان باید بدانند که فرزندان این مرز و بوم امانتی در دستان آنها هستند، تصریح کرد: مسیر تعالی و پیشرفت به دست معلمان بوده و دست‌یابی به حیات طیبه مورد توجه در سند تحول آموزش و پرورش با دستان معلمان محقق می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه وظیفه دولت و نظام رسیدگی به وضعیت معلم و حفظ شأن آنها و مسائل معیشتی معلمان است، افزود: وظیفه مسئولان و نمایندگان ایجاد شرایط مناسب برای آموزش و پرورش است.

رئیسی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش مطلوب دارای مؤلفه‌هایی است، ادامه داد: اساسی‌ترین رکن در آموزش و پرورش معلم است که در کنار سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌ها، این مؤلفه‌ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تشریح نقش دولت، مردم، خیران و خانواده‌ها در مقابل آموزش و پرورش، خاطرنشان کرد: در این‌باره کمک دولت و همراهی مجلس برای مطالبات فرهنگیان براساس شأن آنها باید عملیاتی شود.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با مقایسه وضعیت آموزش و پرورش کشور در دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی، گفت: نباید فراموش کرد که مدارس کشور قبل از انقلاب در دو شیفت اداره می‌شد و بسیاری از مناطق روستایی فاقد فضای آموزشی بودند، اما به برکت جمهوری اسلامی امکانات آموزشی حتی به دورترین نقاط کشور نیز فرستاده شده است.

رئیسی با اعلام اینکه از مجموع بیش از 95 هزار مدرسه کشور امروز تنها دو درصد آن در دو نوبت اداره می‌شود، اضافه کرد: به واسطه افزایش جمعیت در اوایل انقلاب اسلامی، مدارس کشور در قالب چند شیفت بود که با سرمایه‌گذاری دولت و مشارکت مردم این مشکلات برطرف شد.

این مسئول با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه هزینه در آموزش و پرورش سرمایه‌گذاری برای آینده است، تصریح کرد: هر حکومتی در آموزش و پرورش سرمایه‌گذاری کند در نهایت پیشرفت کرده است و بنا به فرمایش رهبری که آموزش و پرورش نهادی حاکمیتی است، بنابراین برنامه‌ریزی برای این دستگاه باید در اختیار حکومت قرار گیرد.

وی به اقدامات برنامه ششم توسعه اشاره کرد و افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی 500 هزار کلاس درس در کشور ساخته شد و اگرچه فضای آموزشی امروز و تجهیزات موجود در حد استاندارد نیست اما با توجه به اینکه جمهوری اسلامی به عدالت آموزشی معتقد است خدمات را در کل کشور انتشار داده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور یادآور شد: قرار است در برنامه ششم توسعه که لایحه آن توسط دولت داده شد، پس از تصویب، از لحاظ ایمنی مدارس به سطح قابل قبولی برسد.

رئیسی وجود برخی از مشکلات در فضای آموزشی کنونی کشور را مغایر با اهداف عدالت‌خواهانه جمهوری اسلامی دانست و گفت: با توجه به اینکه اداره آموزش و پرورش کار سختی است، بنابراین در شرایط امروز مردم باید برای ارتقای فضای آموزشی کشور کمک کنند و در این میان باید از ظرفیت خیران بهره گرفت.