سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

18 هزار تن گیلاس در آمل تولید می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

18 هزار تن گیلاس در آمل تولید می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی آمل گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری بیش از 18 هزار تن محصول گیلاس در آمل تولید شده و به بازار عرضه شود.

18 هزار تن گیلاس در آمل تولید می‌شود

سید حسین اسلامی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان آمل، اظهار کرد: گیلاس یکی از محصولات سیاه‌ریشه‌ای است که فضا برای پرورش و به بار آوردن آن در بخش کوهستانی لاریجان مازندران فراهم است.

وی با اشاره به اینکه اراضی باغی زیادی در شهرستان آمل به تولید گیلاس و آلبالو مشغول هستند، افزود: یک‌هزار و 400 باغدار در این شهرستان تلاش برای کشت محصول گیلاس دارند و سطح زیر کشت گیلاس در این شهرستان یک هزار و 450 هکتار است.

مدیر جهاد کشاورزی آمل با تأکید بر اینکه بالاترین و بیشترین سطح زیر کشت گیلاس در این شهرستان وجود دارد، تصریح کرد: از اواخر اردیبهشت ماه امسال برداشت نوبرانه گیلاس در باغات این شهرستان آغاز شده است.

این مسؤول با اعلام اینکه تاکنون بیش از 40 درصد گیلاس در این شهرستان برداشت شد، خاطرنشان کرد: باغات بخش لاریجان که از بخش‌های کوهستانی و سرد کشور است فضای مناسبی برای پرورش تولید انواع محصولات هسته‌دار و سیاه ریشه همانند گیلاس است.

اسلامی با اعلام اینکه پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری بیش از 18 هزار تن محصول گیلاس در آمل تولید شده و به بازار عرضه شود، گفت: ارقام پیش‌رس و تک‌دان گیلاس معمولاً اواخر اردیبهشت ماه برداشت می‌شود که در علاوه بر دارا بودن مشتری در داخل استان به استان‌های مختلف کشور ارسال می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری دوره آموزشی مهارت کاربردی با محوریت مدیریت و بهداشت جایگاه دام در این شهرستان، اضافه کرد: این دوره آموزشی به‌مدت سه روز با تلاش مدیریت جهاد کشاورزی آمل برگزار شد.

مدیر جهاد کشاورزی آمل با تأکید بر اینکه این دوره آموزشی برای ارتقای سطح علمی، مهارتی و کاربردی دامداران دنبال شد، خاطرنشان کرد: برای پرورش دام سالم این دوره با محوریت مدیریت پرورش دام، بهداشت جایگاه و شناخت بیماری‌های دامی، پیشگیری و درمان به‌موقع برگزار شد.