رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

172 تن نیشکر در قائمشهر تولید می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

172 تن نیشکر در قائمشهر تولید می شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم شهر از پیش بینی تولید 172 تن شکر قرمز در زمین های کشاورزی این شهرستان خبر داد.

172 تن نیشکر در قائمشهر تولید می شود

به گزارش روز شنبه روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم شهر با بیان اینکه سطح زیر کشت نیشکر در زمین های کشاورزی شهرستان قائم شهر بالغ بر 75 هکتار است، اظهار کرد: عملکرد این محصول در هکتار حدود 2 هزار و 300 کیلوگرم و متوسط قیمت هر کیلوگرم آن 140 هزار ریال است.
فرزین فرهادی با بیان اینکه متوسط هزینه کاشت، داشت و برداشت این محصول در هر هکتار حدود 90 میلیون ریال است، افزود: میزان پیش بینی درآمد بدون کسر هزینه ها، 24 میلیارد و 80 میلیون ریال حاصل از کشت این محصول است که عاید کشاورزان نیشکر کار این شهرستان می شود.
وی با اشاره به اینکه زراعت نیشکر نیازی به سم ندارد و محصول حاصل از آن سالم و ارگانیک است، ادامه داد: کشت اصلی نیشکر با طول عمر 5 ساله، اشتغالزایی مولد، پایداری تولید در روستا ها و افزایش توان اقتصادی بهره بردار را به دنبال دارد.
فرهادی خاطرنشان کرد: امیدواریم بهره برداران با بکارگیری توصیه های کارشناسی کارشناسان این مدیریت و مراکز جهاد کشاورزی این شهرستان در راستای افزایش راندمان این محصول گام های بیشتری بردارند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم شهر یادآور شد: سال گذشته از 75 هکتار سطح زیر کشت این محصول 2 تن در هکتار شکر تولید شد که هر کیلو 11 هزار تومان به فروش رسید.
وی ادامه داد: هزینه کاشت، داشت و برداشت این محصول هرساله بطور متوسط در هر هکتار 70 میلیون ریال و درآمد آن در هکتار 220 میلیون ریال بوده است که از فروش آن 150 تن محصول نیشکر فرآوری شده بنام شکر قرمز با ارزش ریالی 1650 میلیون ریالی برای کشاورزان به همراه داشت.
فرهادی با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال 172 تن شکر قرمز از زمین های کشاورزی شهرستان قائم شهر برداشت شود، گفت: سال گذشته 150 تن شکر در این شهرستان تولید شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم شهر اظهار کرد: افزایش عملکرد تولید نیشکر در سال جاری نسبت به سال گذشته به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب و بارندگی به موقع در زمان نیاز آبی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: در زمان برداشت نیشکر در این شهرستان، 55 واحد کارگاهی خانگی به استحصال شکر قرمز و کف فعالیت دارند.
شایان ذکر است، جشنواره نیشکر روز جمعه در روستای سیف کتی شهرستان قائم شهر برگزار شد.