جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

1700 هکتار از اراضی کشاورزی آمل در معرض هجوم ملخ - نمایش محتوای خبر

 

 

1700 هکتار از اراضی کشاورزی آمل در معرض هجوم ملخ

مرتضی امینی نیاکی در بازدید از طرح مبارزه با هجوم ملخ با اعلام اینکه مبارزه با ملخ در این شهرستان تا پایان خرداد ماه ادامه دارد، اظهار کرد: این طرح از نیمه دوم فروردین ماه آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه یک‌هزار و 700 هکتار از اراضی مرتعی و باغات مناطق کوهستانی بخش لاریجان در معرض خطر هجوم ملخ قرار دارند، بیان داشت: این مناطق هر ساله در معرض خطر قرار می‌‌گیرند که در این طرح کانون‌یابی این مناطق انجام شده است.

امینی با اشاره به اینکه بیش از 650 هکتار از این زمین‌ها در طرح مبارزه با هجوم ملخ سمپاشی شده است، افزود: این سمپاشی از ایجاد خسارت به باغات و زمین‌های کشاورزی جلوگیری می‌کند.

وی از بکارگیری چهار اکیپ با تجهیزات کامل برای کانون‌یابی ملخ در بخش کوهستانی بخش لاریجان خبر داد و گفت: هر ساله این مناطق مورد هجوم ملخ قرار می‌گیرد که در سال‌های اخیر با کانون‌یابی میزان خسارت‌ها به حداقل رسیده است.

امینی با تاکید بر حمایت‌های دولتی از آبیاری تحت فشار در بخش کشاورزی بیان داشت: آبیاری تحت فشار موجب صرفه‌جویی 85 تا 90درصدی در مصرف آب شده و امکان آبیاری زمین‌های شیب‌دار را میسر می‌کند.

وی ادامه داد: دولت در سال گذشته قریب به 4 میلیارد و 286 میلیون ریال اعتبار به منظور توسعه آبیاری تحت فشار به کشاورزان آملی پرداخت کرده است.

این مسئول با اشاره به اینکه این امر با استقبال کشاورزان مواجه شده‌ است، افزود: آبیاری تحت فشار راندمان بخش کشاورزی را نیز افزایش می‌دهد.