جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

1500 مترمکعب چوب از جنگلهای تنکابن تولید شد - نمایش محتوای خبر

 

 

1500 مترمکعب چوب از جنگلهای تنکابن تولید شد

حسن خانی الموتی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود:  همچنین در این مدت هفت هزار و 741 اصله درخت با حجم دو هزار و 188 متر مکعب در شهرستان تنکابن نشانه‌گذاری شد.

وی با بیان این‌که نشانه‌گذاری از حساس‌ترین کارهای مدیریت جنگل است که در طی آن درختان مناسب برای قطع، با هدف پرورش جنگل یا بهره‌برداری، مشخص می‌شوند افزود: برای این کار از بهترین کارشناسان جنگل استفاده می‌شود.

وی اظهار داشت: بوم‌شناسی و حفظ تنوع زیستی و ساختار جنگل از مهم‌ترین مواردی است که باید در نشانه‌گذاری درختان جنگلی به آن توجه شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تنکابن گفت: در هنگام قطع و تبدیل درختان، مقداری از چوب درخت به صورت خاک اره و خرده چوب جدا می‌شود که به آن افت اره‌خور می‌گویند.

خانی الموتی ادامه داد: بر این اساس و با در نظر گرفتن افت اره‌خور، مجموع استحصال صورت گرفته، یک هزار و 604 متر مکعب برآورد می‌شود.

وی بیان داشت: هم اکنون دو شرکت مجری طرح جنگل‌داری در منطقه فعال هستند که یکی از آنها دارای کارگاه چوب‌بری است و مجموع چوب‌های تبدیلی آن در نیمه نخست امسال در حدود یک هزار و 880 متر مکعب بوده است.

حوزهٔ منابع طبیعی شهرستان تنکابن با 160 هزار هکتار مساحت دارای 79 هزار هکتار جنگل و 61 هزار هکتار مرتع است و مجموع مساحت آبادی‌ها و مستثنیات آن نیز در حدود 20 هزار هکتار برآورد می‌شود.