جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

15 خرداد سال 42 ، مبدا نهضت اسلامی ایران است - نمایش محتوای خبر

 

 

15 خرداد سال 42 ، مبدا نهضت اسلامی ایران است

قیام خونین 15 خرداد اسطوره قدرت ستم شاهی را در هم شکست و افسانه ها و افسون ها را باطل کرد.به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام ˈیوسف یوسف پورˈ روز چهارشنبه در مراسم پنجاهمین سالگرد حماسه خونین 15 خرداد سال 42 در ساری افزود: 15 خرداد یک نقطه عطفی است در تاریخ کشور ما و زمانی است که فعالیت های سیاسی تشدید شد و روحانیون مبارزات خود را به رهبری حضرت امام خمینی (ره) علیه ستم شاهی آغاز کردند.

وی که جمع شماری از روحانیون، خانواده های معظم شهدا و مدیران کل دستگاههای اجرایی استان سخن می گفت، اظهارداشت: قیام خونین 15 خرداد سال 1342 در واقع مبدا جنبش اسلامی مردم ایران علیه استبداد و استعمار به رهبری حضرت امام خمینی (ره) بود.

وی بیان داشت: قیام 15 خرداد، نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) است .

حجت الاسلام یوسف پور افزود: در سحرگاه 15 خرداد سال 1342 عوامل رژیم شاه به خانه ساده و بی آلایش حضرت امام در قم یورش بردند و امام خمینی (ره) را که روز پیش از آن در روز عاشورای حسینی در مدرسه فیضیه قم در سخنانی کوبنده پرده از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسرائیلی اش بر داشته بود، دستگیر و به زندانی در تهران منتقل کردند.

یوسف پور گفت: همچنین در این روز حدود 15 هزار نفر مسلمان انقلابی در این شهر به خاک و خون کشیده شدند و بدین ترتیب تاریخ ایران اسلامی در روز 15 خرداد ورق خورد و فصل جدیدی در رویارویی مستضعفان با مستکبران گشوده شد.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مازندران افزود: جریان 15 خرداد هر چند در ظاهر با سرکوب خونین به نفع شاه تمام شد، اما در حقیقت ماهیت رژیم ستم شاهی را بیش از پیش برای همگان آشکار کرد و نقطه آغازی برای توفان عظیم انقلاب اسلامی شد.

حجت الاسلام یوسف پور ادامه داد: سرانجام انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن سال 1357 با رهبری و زعامت حضرت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید و جمهوری اسلامی با آرای ملت ایران شکل گرفت.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مازندران به تشکیل کمیته های تخصصی برای هر چه بهتر برگزاری مراسم بیست و چهارمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (ره) و قیام خونین 15 خرداد سال 1342 اشاره کرد و اظهار داشت: امسال برای برگزاری هر چه بهتر این دو سالگرد در این خطه کمیته های مختلفی تشکیل شد.

وی افزود: فعال سازی دبیرخانه ستاد بزرگداشت پنجاهمین سال قیام 15 خرداد، تشکیل جلسات ستاد با شرکت نهادها و سازمان های موثر بویژه حوزه های علمیه و دانشگاه ها و شناسایی ظرفیت های مردمی و تبادل نظر با نخبگان حوزوی و کارشناسان علمی از جمله برنامه هاست.

یوسف پور گفت: راه اندازی ویژه نامه های ترویجی، تاریخی، ادبی و هنری، برگزاری همایش های سیاسی و علمی و برگزاری مراسم ویژه تجلیل از پدیدآورندگان قیام 15 خرداد از دیگر برنامه های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مازندران است.

این مراسم با همت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مازندران و دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان برگزار شد.