سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

145 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران نشاکاری شد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

145 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران نشاکاری شد

145 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران نشاکاری شد


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: تاکنون 145 هزار و 721 هکتار از از شالیزارهای استان نشاکاری شد.

145 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران نشاکاری شد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران عزیزاله شهیدی فر روز پنجشنبه درباره وضعیت زراعت برنج استان با بیان اینکه عملیات شخم و شیار در حال اتمام است گفت: عملیات خزانه گیری و بذرپاشی در 210 هزار و 157 هکتار از شالیزارهای استان انجام شد.

وی اظهار کرد: تاکنون 145 هزار و 721 هکتار از از شالیزارهای استان نشاکاری شد در حالی که سال گذشته در این مدت 183 هزار و 961 هکتار نشاکاری شده بود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد : از کل سطوح نشاکاری شده 25 هزار و 912 هکتار به صورت مکانیزه و 119 هزار و 809 هکتار به صورت سنتی نشا شد.

شهیدی فر با بیان اینکه تاکنون 12 هزار و 745 هکتار از شالیزارها تحت پوشش بیمه قرار گرفتند گفت: 364 نمونه خاک به آزمایشگاه های خاک شناسی ارسال شد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون 772 تن بذور گواهی شده ارقام پرمحصول شامل شیرودی، ندا و فجر توسط کارگزاران خریداری و در حال توزیع به شهرستان ها است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 171 هزار و 173 هکتار معادل 81 درصد از شالیزارها آب تخت و آماده نشاکاری است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: شرایط جوی و آب و هوایی در سال جاری موجب تاخیر در نشاکاری و روند انتقال نشا به زمین اصلی شده به طوری که سطح نشاکاری نسبت به سال گذشته تفاوت و اختلاف چشمگیری داشته است.

شهیدی فر افزود: ثبات شرایط جوی و افزایش دما در هفته های اخیر شتاب بیشتری به اجرای عملیات نشاکاری داده و شالیکاران با سرعت بیشتری مشغول انتقال نشا به زمین اصلی هستند.

مازندران 42 درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.