جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

1400 نفر واحدهای صنفی مازندران را بازرسی می کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

1400 نفر واحدهای صنفی مازندران را بازرسی می کنند

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی عباسی صبح سه شنبه در حاشیه بازدید مشترک صنعت و معدن از واحدهای صنفی استان با بیان اینکه طرح نظارت نوروزی از 15 اسفند الی 15 فروردین ادامه دارد، اظهار داشت: عمده تخلفات در بازار، گران فروشی، عدم درج قیمت و حراج غیرقانونی است.

وی هدف اصلی از اجرای طرح نظارت نوروزی را برخورد با متخلفین و سودجویان بیان کرد و با تاکید بر اینکه تلفن 124 شبانه روز پاسخگوی شکایات مردمی می باشد ، گفت : مردم با مراجعه به سازمان صنعت ، معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی نیز می توانند شکایت خود را از واحد های صنفی مطرح کنند.

حسین اصغر زاده ، معاون سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مازندران نیز با تاکید بر اینکه  اولین و مهمترین حقوق مصرف کننده درج قیمت می باشد ، گفت : در جلساتی که با اصناف داشته ایم بردرج قیمت به عنوان یک تکلیف قانونی وحقی از حقوق مصرف کننده تاکید شده است.

وی ادامه داد : در طرح نظارتی ایام عید بر قیمت فروش ، رعایت ضوابط سود عمده و خرده ، صدور فاکتور و عدم عرضه کالا های قاچاق و کالاهای تاریخ مصرف گذشته تاکید شده است .

معاون سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مازندران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در 11ماه گذشته چند واحد صنفی متخلف در استان شناسایی شده اند ، گفت : بیش از 380 هزار بازرسی صورت گرفته که نتیجه این بازرسی ها تشکیل 23 هزار پرونده برای واحدهای متخلف بوده است.

اصغرزاده با بیان اینکه در 11 ماهه سال جاری بیش از 8 هزار نفر با سامانه 124 تماس گرفته اند ، افزود : شهروندان درصورت مشاهده هرگونه تخلف با تماس با شماره 124 شکایات خود را مطرح کنند و این سامانه شبانه روز پاسخگوی مردم است.

وی با بیان اینکه در قانون گذشته توجه جدی به امر تکرار تخلف نشده است ، ادامه داد : در قانون جدید صنفی در بحث تکرار تخلف مجازاتهای سنگینی وضع شده است.

معاون سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مازندران تاکید کرد : این قانون از 2ماه گذشته آغاز شده و با اجرای آن میزان تکرار تخلف کاهش می یابد.

اصغرزاده یکی از دلایل تکرار تخلف در گذشته را کم بودن میزان جریمه ها عنوان کرد و افزود : در قانون جدید به میزان 2 برابر جریمه در نظر گرفته شده است و اگر فردی برای اولین بار تخلف انجام دهد دو برابر آن مبلغ جریمه پرداخت خواهد کرد.

وی ادامه داد : بعد از 2 بار تخلف علاوه بر جریمه نقدی در جلوی آن پارچه ای مبنی بر گران فروشی نصب خواهد شد.

شایان ذکر است عمده ترین تخلفات در بازدیدامروز  از واحدهای صنفی عدم ارائه فاکتور ، گران فروشی و عدم درج قیمت بوده است.