سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

1400 زن سرپرست خانوار کمیته امداد مازندران خودکفا شدند - نمایش محتوای خبر

 

 

1400 زن سرپرست خانوار کمیته امداد مازندران خودکفا شدند

تیمور طهماسب‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری با اشاره به اینکه 39 هزار و 382 خانوار زن سرپرست خانوار تحت پوشش این نهاد هستند، اظهار داشت: 31 هزار و 301 خانوار به عنوان فوت سرپرست، پنج هزار و 968  نفر به عنوان مطلقه، 951 خانوار زندانی و 874 خانوار مفقودی و بدسرپرست و مابقی به تعداد 288 خانوار تحت عنوان خانواده سرباز فاقد والدین و سایر تحت پوشش این نهاد هستند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از 17 میلیارد و 684 میلیون ریال مستمری ماهیانه به زنان سرپرست خانوار تحت پوشش این نهاد پرداخت شده است، ادامه داد: در مجموع در سال 92، 226 میلیارد و 923 میلیون ریال مستمری به این تعداد زنان سرپرست خانوار پرداخت شد.

طهماسب‌پور با اعلام اینکه سه هزار و 899 زن سرپرست خانوار دارای پنج هزار و 528 یتیم هستند تصریح کرد: 29 هزار و 180 حامی این تعداد ایتام را حمایت می‌کنند و در سال 92 بیش از 101 میلیارد ریال از سوی حامیان به این ایتام اهدا شد که به طور میانگین ماهیانه به هر یتیم یک میلیون و 530 هزار ریال پرداخت شده است.

قائم‌مقام کمیته امداد امام خمینی مازندران خاطرنشان کرد: 296 نفر از فرزندان ذکور زنان سرپرست خانوار از تسهیلات معافیت سربازی بهره‌مند و به آنان تسهیلات خوداشتغالی پرداخت شد و آنها کفالت مادران خود را به عهده گرفتند.

وی از بهره‌مندی 1500 نوعروس از خانواده‌های زنان سرپرست خانواده از تسهیلات کمک بلاعوض هزینه ازدواج(جهیزیه) با سرانه بیست میلیون ریال خبر داد و گفت: قبل از ازدواج برای تقویت بنیان خانواده کلاس‌های اعتقادی، احکام، بهداشت روان، بهداشت فردی، مسائل فرهنگی و اجتماعی و آموزش پیشگیری از اعتیاد برگزار می‌شود.

این مسئول استانی ادامه داد: 40 نفر زنان سرپرست خانوار با ازدواج مجدد از تسهیلات کمک بلاعوض با سرانه بیست میلیون ریال و خدمات اشتغال و ... بهره‌مند شدند.

طهماسب‌پور بیان داشت: کمیته امداد با ارائه تسهیلات بلاعوض و وام کارگشایی و اخذ کمک از خیران و حامیان و مشارکت خانواده‌ها توانسته است 103 نفر زنان سرپرست خانوار را در خرید و یا ساخت منزل مساعدت و آنان را صاحب‌ خانه کند.

قائم‌ مقام کمیته امداد امام خمینی مازندران اظهار داشت: 12 میلیارد ریال کمک بلاعوض و همچنین پرداخت وام‌های کارگشایی به هزار و 520 نفر از زنان سرپرست خانوار در زمینه‌های احداث آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی و تعمیرات جزیی و کلی منزل مساعدت شد.

وی با اشاره به اینکه چهار هزار و 500 خانوار از زن سرپرست خانوار مددجو بیمه تامین اجتماعی شدند تصریح کرد: 35 میلیارد ریال سهم بیمه از سوی امداد پرداخت شد.

طهماسب‌پور از پرداخت تسهیلات اشتغال 260 میلیارد ریالی برای سه هزار و 210 نفر از زنان سرپرست خانوار و فرزندان آنها با سرانه متوسط به مبلغ 82 میلیون ریال در سال گذشته خبر داد و گفت: این تسهیلات درقالب طرح‌های کارانگیزی، توان‌افزایی و خودکفایی در سرفصل‌های کشاورزی، دامپروری، خدماتی و صنایع‌دستی و تامین آن نیز از اعتبارت امدادی و بانکی  بوده است.

این مسئول ادامه داد: قبل از اجرای طرح خوداشتغالی آموزش‌های لازم به تناسب اشتغال توسط اساتید دانشگاه و کارشناسان مجرب داده می‌شود.

قائم ‌مقام کمیته امداد امام خمینی مازندران در پایان با اشاره به اینکه 14 هزار و 237  نفر از مددجویان زن سرپرست خانوار و فرزندان مددجو از سوی امداد به مراکز فنی و حرفه‌ای و آموزشگاه‌های آزاد با اخذ تخفیف و پرداخت شهریه از سوی این نهاد معرفی شدند یادآور شد: یک هزار و 423 نفر از زنان سرپرست خانواری که از تسهیلات اشتغال استفاده کردند خودکفا و از زیرپوشش خارج شدند.