رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

14 میلیون اصله، شاخه و گلدان گل از مازندران به خارج از کشور صادر می شود - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

14 میلیون اصله، شاخه و گلدان گل از مازندران به خارج از کشور صادر می شود

14 میلیون اصله، شاخه و گلدان گل از مازندران به خارج از کشور صادر می شود


مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: 14 میلیون اصله، شاخه و گلدان گل به خارج از کشور صادر می شود.

14 میلیون اصله، شاخه و گلدان گل از مازندران به خارج از کشور صادر می شود

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، محمد تقی شکوهی روز دوشنبه به اهمیت مصرف گل و گیاهان زینتی اشاره کرد و افزود: تاثیرات روحی و روانی گل و گیاه در افزایش ضریب امید به زندگی و تغذیه روحی افراد جامعه، افزایش ضریب کارایی افراد در محیط های کاری، افزایش تفاهم و ایجاد ارتباط و رضایتمندی خانوادگی و اجتماعی به اثبات رسیده و پرورش گل و گیاه در افزایش حس نوع دوستی در افراد موثر است.

وی ادامه داد: مازندران دارای 906 هکتار سطح زیر کشت گل و گیاه در فضای گلخانه ای و باز با 4 هزار و 275 بهره بردار است که برای 10 هزار نفر اشتغالزایی صورت گرفته است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، میزان کل تولید را 366 میلیون اصله، شاخه، گلدان، بوته و پیاز اعلام کرد.

شکوهی اظهار کرد: میزان صادرات به خارج از کشور، 4 درصد تولیدات این بخش معادل 14 میلیون اصله، شاخه و گلدان به کشورهای ترکمنستان، آذربایجان، اوکراین، امارات متحده عربی و کویت می باشد که با احتساب میزان صادرات به خارج از استان، معادل 70 تا 80 درصد کل تولید است .

وی با بیان اینکه سرانه مصرف سالانه گل در ایران 10 شاخه است که در مقایسه با سایر کشور ها مانند روسیه و آلمان 140 شاخه کمتر است، گفت: برابر آمار اعلام شده از سوی سازمان های مختلف بین المللی، بیش از 82 درصد صادرات جهانی گل از کشورهای آلمان با سهم 22 درصد، آمریکا 15 درصد و فرانسه و انگلیس با 10 درصد می باشد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: آلمان با واردات گل از کشورهای آفریقایی و با استفاده از تجهیزات فرآوری نوین، رتبه بر تر دنیا را در میزان تولید و صادرات گل، به خود اختصاص داده است.

شکوهی با اشاره به اینکه ایران با تولید سالانه 3 میلیارد و 25 میلیون و 800 هزار شاخه گل و درآمد 100میلیون دلاری، رتبه 26 دنیا را بعد از آلمان، هلند، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، ژاپن و روسیه داراست، ادامه داد: 45 هزار تولیدکننده گل در ایران تنها یک درصد از بازارهای جهانی گل را در اختیار دارند که با حمایت های دولت امکان افزایش تا بیش از 10 درصد وجود دارد.

وی اظهار کرد: گل های شاخه بریده در ایران به دلیل نداشتن خریدار، کم بودن سرانه مصرف، فقدان امکانات صادراتی و بالا بودن هزینه تولید به ضایعات تبدیل می شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران به مهمترین مشکلات در حوزه صادرات صنعت گل و گیاه اشاره کرد و افزود: نبود پایانه های صادراتی گل و گیاه در کشور، ناآگاهی از سلیقه بازارهای جهانی به لحاظ اندازه شاخه، تعداد و غنچه های گل و رنگ، نبود هواپیمای اختصاصی باری ویژه حمل گل و گیاه، گرانی کرایه حمل هوایی و عدم انسجام بین تشکل های مرتبط با گل و گیاه در کشور از جمله مشکلات صادرات گل و گیاه می باشد.

شکوهی تصریح کرد: واردات گل بسیار ناچیز است و به دلیل عدم توجیه اقتصادی و بالابودن قیمت تمام شده گل های وارداتی نسبت به گل های تولید داخل، این مساله چندان قابل توجه نیست و واردات تنها در زمینه پایه ها و بوته های مادری رواج داشته که آن هم با نظر سازمان حفظ نباتات کشور قابل انجام است.

وی اظهار کرد: سرانه مصرف گل در مازندران که بخشی از سرانه مصرف گل در کشور است در مقایسه با سایر کشورها بسیار ناچیز است و سرانه مصرف بیشتر در زمینه مصرف گل های شاخه بریده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: میزان مصرف گل در مازندران بیشتر تحت تاثیر مسایل اقتصادی و فرهنگی است و فرهنگ سازی با اطلاع رسانی بیشتر از سوی رسانه ها و برپایی نمایشگاه ها امکان پذیر خواهد بود.

شکوهی یادآور شد: تنها پایانه صادراتی مازندران در غرب استان در شهرستان عباس آباد در حال ساخت است که مراحل ساخت و تجهیز آن ادامه دارد.

مازندران بیش از 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.