سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

116 هزار مسکن روستایی در سال 94 مقاوم‎سازی شد - نمایش محتوای خبر

 

 

116 هزار مسکن روستایی در سال 94 مقاوم‎سازی شد

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران گفت: تا پایان سال 94، بیش از 116 هزار خانوار توانستند کار مقاوم‌سازی مسکن را به اتمام رسانده و از آن بهره‎برداری کنند.

116 هزار مسکن روستایی در سال 94 مقاوم‎سازی شد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان بابلسر، مجید هاشمی در نخستین جلسه شورای اداری این شهرستان با اشاره به سالروز بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و حساب 100 به فرمان امام خمینی (ره)، اظهار کرد: سر لوحه فعالیت‌های این بنیاد در همان ابتدای کار تأمین مسکن برای نیازمندانی بود که به‌تنهایی قادر به تأمین مسکن نبود، اما بعدها به‌واسطه توانمندی‌هایی که این نهاد انقلابی در عرصه‌های مختلف عمرانی از خود نشان داد، به‎‌تدریج مأموریت‌ها و وظایف متعددی که عمدتاً در روستاها بود، به‌عهده این نهاد محول شد.

وی با اشاره به اینکه وظیفه اصلی بنیاد مسکن تأمین خانه محرومان و پس از آن نیز بازسازی مناطق آسیب‌دیده از جنگ و زلزله بوده است، افزود: به‎تدریج تهیه و اجرای طرح‎های هادی، مقاوم‎سازی مسکن در روستاها و تمامی فعالیت‎های عمرانی که به‎صورت متفرقه در روستاها انجام می‎گیرد، طبق اساسنامه‎ای که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، به‎عهده بنیاد مسکن گذاشته شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران، گفت: در سال‌های اخیر، از برنامه دوم توسعه صدور سند مالکیت در روستاها و این اواخر صدور سند مالکیت در شهرهای با جمعیت زیر 25 هزار نفر با همکاری اداره ثبت اسناد و بنیاد مسکن انجام می‌شود.

این مسئول ادامه داد: در مازندران 3 هزار و 200 روستای دارای سکنه داریم که در برنامه پنجم توسعه بر بنیاد مسکن تأکید شد که در این‎دوره برای همه روستاهای بالای 20 خانوار طرح هادی تهیه شود.

وی با بیان اینکه با وجود همه مشکلات مالی و تنگناها، در ابتدای سال 94 و آخرین سال برنامه پنجم توسعه، در حدود 320 روستا هیچ‎گونه فعالیتی برای تهیه طرح هادی انجام نگرفت، اظهار کرد: طرح هادی در برخی روستاها انجام شده بود، اما کارگروه‎های تصویب برای آنها تشکیل نشد که در مجموع کار طرح هادی در 600 روستای مازندران عقب ماند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران ادامه داد: برای این نهاد تعویق طرح هادی خیلی سنگین بود، لذا توانست با همتی مضاعف تا پیش از سال گذشته و در پایان برنامه پنجم، این فعالیت را با موفقیت به سرانجام برساند.

هاشمی گفت: جلسات کارگروه بسیار نفس‌گیر، دقیق و وقت‌گیر بود و توانستیم تا 27 اسفندماه 94 برای روستاهای بالای 20 خانوار که حدود 2 هزار و 340 روستا بود، طرح هادی را مصوب کنیم.

وی بیان کرد: در شهرستان بابلسر از 69 روستای بالای 20 خانوار، تمامی آنها دارای طرح هادی مصوب بوده و این شهرستان از جمله مناطقی است که در تهیه طرح هادی کارهای خوبی انجام داده و مشکل خاصی ندارد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران بیان کرد: در شهرستان بابلسر بیش از 50 درصد از روستاهایی که طرح هادی دارند، دست‌کم یک مرحله طرح هادی در آنها انجام شد.

هاشمی در پایان با بیان اینکه یکی دیگر از فعالیت‎های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران مقاوم‎سازی مسکن روستایی است که از سال 1374 شروع شد، گفت: تا پایان سال 94 بیش از 144 هزار ثبت‎نام برای مقاوم‎سازی مسکن روستایی انجام شد که 127 هزار نفر به بانک‎های عامل برای دریافت وام معرفی شده و در نهایت، بیش از  116 هزار خانوار توانستند کار مقاوم‌سازی مسکن را به اتمام رسانده و از آن بهره‎برداری کنند.