جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

114 هزار تن پرتقال غیرقابل مصرف از چرخه مصرف خارج شد/کمک 2700 میلیاردی دولت به باغداران - نمایش محتوای خبر

 

 

114 هزار تن پرتقال غیرقابل مصرف از چرخه مصرف خارج شد/کمک 2700 میلیاردی دولت به باغداران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: 114 هزار و 748 تن پرتقال غیرقابل مصرف از چرخه مصرف خارج شد.

114 هزار تن پرتقال غیرقابل مصرف از چرخه مصرف خارج شد/کمک 2700 میلیاردی دولت به باغداران

دلاور حیدرپور امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: استان مازندران با تولید بیش از 2.7 میلیون تن انواع مرکبات رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده، به‌طوریکه تولید مرکبات یکی از شاخص‎های مهم تولید ثروت، توسعه مبادلات تجاری، اشتغالزایی و رونق اقتصادی در استان است.

وی ادامه داد: با توجه به پیگیری‌هایی که پس از خسارات وارده به بخش کشاورزی استان بر اثر بارش برف و سرما در آذرماه امسال اتفاق افتاد، دولت مبلغ 2 هزار و 700 میلیارد ریال کمک مالی به کشاورزان استان با ابلاغ مصوبه هیأت دولت محقق کرد که مبلغ 2 هزار میلیارد ریال اعتبارات با پرداخت تسهیلات بانکی با سود 10 درصد به کشاورزان خسارت دیده و 200 میلیارد ریال برای حمایت و خرید توافقی کیوی و 200 میلیارد ریال برای تأمین منابع مالی صندوق بیمه محصولات کشاورزی برای پرداخت غرامت به باغداران تحت پوشش بیمه اختصاص یافت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: 300 میلیارد ریال اعتبار بلاعوض برای کمک به باغداران و کشاورزان خسارت‌دیده اختصاص یافته و هم‎زمان برنامه‎های اجرایی و حمایتی خـرید تضمینی محصولات کشاورزی مرکبات درجه یک، دو و سه با همکاری تشکل‎های تولیدی و سازمان مرکزی تعاون روستایی درحال انجام است.

حیدرپور خاطرنشان کرد: 16 مرکز خرید مرکبات در سطـح استان اقدام به خرید می‌کنند که تاکنون 15 هزار تن پرتقال درجه سه بعد از خرید توسط کارخانجات تبدیل به کنسانتره و آبمیوه شد.

وی بیان کرد: 6 هزار و 162 تن پرتقال درجه دو با قیمت 7 هزار و 200 ریال و 300 تن پرتقال درجه یک با قیمت 8 هزار و 340 ریال برای عرضه مستقیم در بازار مصرف به‌صورت تازه‎خوری از باغداران خریداری شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه 114 هزار و 748 تن پرتقال غیرقابل مصرف از چرخه توزیع خارج شده است، گفت: 11 هزار و 540 تن کیوی آسیب‌دیده از برف و سرما در غرب استان توسط  چهار مرکز خریداری شد و به صنایع تبدیلی استان‌های آذربایجان غربی، خراسان رضوی و سمنان و تبدیل آن به آبمیوه، پوره و کنسانتره انجام شد.