جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

11 هزار هکتار از اراضی شالیزاری آمل نشاکاری مجدد شد - نمایش محتوای خبر

 

 

11 هزار هکتار از اراضی شالیزاری آمل نشاکاری مجدد شد

سید مرتضی امینی افزود: از سطح این اراضی نشاکاری شده، امسال حدود 22 هزار تن شالی برداشت می شود.

وی با اشاره به رشد دو برابری تولید برنج رتون پیش بینی کرد: 30 هزار تن برنج رتون در فصل زراعی جاری از اراضی شالیزاری آمل برداشت شود.

امینی از افزایش 15هزار هکتاری پرورش برنج به روش رتون پس از برداشت اول شالی در شالیزارهای این شهرستان خبر داد.

وی افزود: با مساعد شدن شرایط آب و هوایی در روزهای گذشته و برداشت حدود 15 روز زودتر شالی در کشت اول در شالیزارهای آمل سبب شده تا خوشه دهی دوباره از ساقه های شالی اول در سطح حدود سه هکتار از شالیزارهای ‌بخش دابوی آمل به بار بنشیند.

مدیرجهاد کشاورزی آمل  تصریح کرد: پیش بینی می شود امسال بیش از 30 هزار تن برنج به روش رتون در شهرستان آمل تولید و برداشت شود.

امینی ادامه داد: رتون به معنی پرورش دوباره ساقه های برنج بوده که پس از برداشت محصول اول در اواخر تیرماه، کشاورزان دوباره از همان زمین محصول دوباره برداشت می کنند.

وی، هدف از پرورش رتون را استفاده بهینه از اراضی کشاورزی، کاهش هزینه های تولید، کاهش 50 درصدی مصرف آب و نهاده های کشاورزی، کیفیت بالا و عطر و طعم مناسب دانست.

امینی، پرورش برنج به روش رتون را در مقایسه با نشا دوباره برنج مقرون به صرفه دانست و تصریح کرد: پرورش برنج به روش رتون کاهش هزینه ها، مرغوبیت محصول تولیدی  سالم بودن برنج تولیدی عاری از سموم شیمیایی را به دنبال دارد.

سالانه از 38 هزار هکتار شالیزار در شهرستان آمل، حدود 200 هزار تن برنج در کشت اول تولید می شود.