جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

1000 حلقه از چاه‌های مازندران مسدود می‌شود/ کاهش 500 میلیون مترمکعبی آب‎های سطحی مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

1000 حلقه از چاه‌های مازندران مسدود می‌شود/ کاهش 500 میلیون مترمکعبی آب‎های سطحی مازندران

معاون اجتماعی امور آب منطقه‌ای مازندران گفت: در یک‌دوره 15 ساله، 500 میلیون متر مکعب از آب‌های سطحی مازندران کاهش پیدا کرده که 5 برابر آب سد تجن است و براساس دستورالعمل، 1000 حلقه از چاه‌های مازندران مسدود می‌شود.

1000 حلقه از چاه‌های مازندران مسدود می‌شود/ کاهش 500 میلیون مترمکعبی آب‎های سطحی مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان بهشهر، امرالله براری در جلسه ایمنی آب و شورای حفاظت از منابع آبی که در فرمانداری بهشهر برگزار شد، اظهار کرد: حفظ منابع آب‌های زیرزمینی برای ما بسیار مهم است و در دشت بهشهر حدود 100 چاه غیر مجاز وجود دارد که باید براساس ضرورت تخریب شوند.

وی همکاری دهیاران و شورای اسلامی روستاها را برای اجرای طرح‌های حفظ منابع آب خواستار شد و افزود: ترغیب کشاورزان به اصلاح الگوی مصرف آب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اگر احیای منابع زیرزمینی اتفاق نیفتد، با مشکلات زیادی در آینده روبه‌رو می‎شویم.

معاون اجتماعی امور آب منطقه‌ای مازندران ادامه داد: موضوع آب، امروز یکی از موارد بحرانی کشور تلقی می‌شود و آسیب‌های زیادی از نظر منابع آب به سازمان‌های مربوطه وارد شده است، لذا اگر می‌خواهیم که استقلال اقتصادی خود را حفظ کنیم و محور توسعه باشیم، ضروری است تا همه در مسئله حفظ منابع آب تلاش کنیم.

این مسؤول حفظ منابع آب را از مهم‌ترین مؤلفه‌های توسعه پایدار نام برد و افزود: در چند سال گذشته با کاهش منابع آب مواجه شده‎ایم، به‌طوری که 110 میلیارد متر مکعب از آب‌های زیرزمینی کشور اضافه برداشت شده و در حقیقت تمام تأسیسات آبی را در تأثیر قرار داده است، این وضعیت، سبب نشست زمین می‎شود و بر روی زمین سست هم نمی‌توان کاری انجام داد.

* افت سفره‌های آب زیرزمینی در دشت بهشهر

براری از افت سفره‌های زیرزمینی دشت بهشهر خبر داد و گفت: با وجود اینکه در کنار دریا قرار داریم، گاهی اوقات با نشست زمین مواجه می‌شویم و نشان می‌دهد که برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی داشته‌ایم که نگران کننده است، لذا باید مدیریت شود و مردم و مسؤولان باید در این زمینه مشارکت کنند.

وی کاهش منابع آب سطحی در استان را بحرانی توصیف و بیان کرد: در یک‌دوره 15 ساله، 500 میلیون از 4.5 میلیارد آورده آب‌های سطحی مازندران کاهش پیدا کرده است که پنج برابر آب سد تجن است و براساس دستورالعمل، یک‌هزار حلقه از چاه‌های مازندران مسدود می‌شوند.

معاون اجتماعی امور آب منطقه‌ای مازندران فرهنگ‌سازی در این زمینه را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: مردم اگر متقاعد شوند و اطلاعات درستی به آنها داده شود، به‌طور یقین کمک می‌کنند.

* نفع عمومی ایجاب می‌کند که برخی از چاه‌های آب مسدود شوند

براری ادامه داد: نفع عمومی ایجاب می‌کند که برخی چاه‌ها مسدود شوند، زیرا برای مصرف عمومی مضر هستند، البته دولت نیز با علم به تبعات اجتماعی این موضوع وارد عمل شده و کارگاه آموزشی را برای کشاورزان تدارک دیده است.

وی ناکارآمدی برخی قوانین در تغییر الگوی کشت کشاورزان را از دیگر مسائل مربوط به حفظ منابع آب دانست و افزود: اصلاح و تغییر پروانه‌های بهره‌برداری از فرصت‌های پیش‎رو در بهشهر است، اگر چه کشاورز هر چه بخواهد می‌تواند بکارد، اما باید بپذیریم از نظر منابع آب محدودیت‌هایی داریم که قابل انکار نیست.

براری با اشاره به گزاره‌های اقتصاد مقاومتی بیان کرد: یکی از مواردی که در اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده، حفظ منابع آب است و مهم‌ترین تفاوت بین اروپا و آفریقا این است که اروپا از نظر منابع آب غنی است و پیشرفت اروپا به همین سبب بوده است.

* دشت بهشهر، پایلوت طرح تغییر یا اصلاح پروانه‌های بهره‌برداری از منابع آب

معاون اجتماعی امور آب منطقه‌ای مازندران منابع آب را برای همه نسل‌ها دانست و متذکر شد: هیچ فردی نمی‌تواند ‌به‌طور انحصاری از آب استفاده کند، شورای حفظ منابع آب مازندران تلاش می‌کند تا عدالت اجتماعی در این زمینه رعایت شود و حقوق همه کشاورزان حفظ و بهترین خدمت به مردم انجام شود.

این مسؤول با اشاره به زراعت‌هایی که با آب کمتری کشت می‌شوند، اظهار کرد: در مازندران برای استفاده از یک‌میلیون و 300 هزار متر مکعب منابع آب، پروانه صادر شده و در عمل می‌بینیم که سالانه 900 میلیون آن مصرف می‌شود و 400 میلیون نیز اضافه صادر شده است.

وی ادامه داد: باید این میزان را کاهش داده یا اصلاح کنیم، لذا در همین راستا، دشت بهشهر به‌عنوان پایلوت این طرح انتخاب شده است.

* 100 هزار هکتار از اراضی زراعی مازندران در تهدید آب شور

براری با بیان اینکه حفظ منابع آب تنها به‌عهده کشاورزان نیست و مردم نیز باید در این برنامه‌ها مسؤولان را یاری کنند، از رسانه‌های مازندران قدردانی کرد و گفت: آنها با همه مشکلات، در هر جا که نیاز به کمک داشتیم، بدون چشم‌داشت یاریگر مسؤولان بودند، رسانه می‌تواند در فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی این بخش بسیار مؤثر باشد.

معاون اجتماعی امور آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به تغییر کیفیت آب مازندران تصریح کرد: بیشتر مردم و کشاورزان از این مسائل آگاه نیستند، اکنون 100هزار هکتار از زمین‌های ساحلی مازندران در معرض تهدید آب شور قرار دارند و هر چه از منابع آب شیرین استفاده کنیم، آب شور جایگزین آن می‌شود و به دلیل زنجیره‌ای بودن، مسائل بیکاری نیز افزایش یافته و به اقتصاد مقاومتی آسیب می‌زند.

* کاهش 16 درصدی آب رودخانه‎های مازندران

این مسؤول ادامه داد: 94.5 درصد از مردم مازندران تنها در 2 ماه از سال از آب زیرزمینی استفاده می‌کنند و درست است که 20 درصد افزایش بارندگی داشتیم، اما آب‌های رودخانه‌ای ما در حد استاندارد نبوده و با کاهش 16 درصدی آب در رودخانه‌های مازندران مواجه هستیم.

براری مشکل آب مازندران را از برخی استان‌های کویری بیشتر دانست و گفت: سرانه مصرف آب این استان از سمنان کمتر بوده و محیط آب‌های مازندران نیز شکننده است و سبب هدررفت بالای آب در مواقع سیل و بارندگی شدید می‌شود.

* ضرورت احیای تشکل‌های کشاورزی

وی با تأکید بر احیای تشکل‌های کشاوری، از وجود 300 تشکل در این زمینه در مازندران خبر داد و افزود: یکی از ظرفیت‌های خوب استان وجود تشکل‌های کشاورزی است که از آنها استفاده نمی‌شود، در صورتی‌که می‌توانند خدمات زیادی را در حفظ منابع آبی ارائه دهند.

معاونت اجتماعی امور آب منطقه‌ای مازندران در پایان با بیان اینکه هر استان باید به داشته‌های خود توجه کند و مهم‌ترین سرمایه استان نیز منابع آبی است، گفت: از این ظرفیت می‌توانیم در اشتغال و توسعه پایدار و حتی در زمینه فرهنگی و گردشگری نیز از آن بهره بگیریم تا بخش زیادی از مشکلات مازندران رفع شود.