سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

100 کیلوگرم شیشه در مازندران کشف شد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

100 کیلوگرم شیشه در مازندران کشف شد

100 کیلوگرم شیشه در مازندران کشف شد


رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر مازندران با بیان اینکه پلیس سال گذشته 100 کیلوگرم مخدر شیشه در مازندران کشف کرد، گفت: میانگین سن اعتیاد در کشور 21 سال است و 64 درصد از معتادان تحصیلات دیپلم و زیردیپلم هستند.

100 کیلوگرم شیشه در مازندران کشف شد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، ذبیح‌الله پهلوان صبح امروز در کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه مواد مخدر ویژه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه که در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد، اظهار کرد: بیش از 200 میلیون نفر از جمعیت 7 میلیاردی جهان با مواد مخدر درگیر هستند و تولید 185 تنی مواد مخدر در سال 2001 در افغانستان، در سال 2015 به 800 تن افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه 600 تن مورفین و 8 هزار تن تریاک فقط در افغانستان و پاکستان تولید می‌شود،افزود: میانگین سن اعتیاد در کشور 21 سال است و 64 درصد از معتادان دیپلم و زیردیپلم هستند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر مازندران با اشاره به اینکه 85 درصد از معتادان، مصرف سیگار دارند و معتادان در کشور در سن 18 سالگی الکل و سیگار را تجربه کرده‌اند، تصریح کرد: شروع اعتیاد این افراد در سن 23 سالگی بوده است.

این مسئول با بیان اینکه 23 درصد معتادان براساس کنجکاوی، 22 درصد در حالت سرخوشی، 14 درصد مشکلات روانی و 18 درصد برای  کسب لذت به این سمت هدایت شدند، ادامه داد: دوستان ناباب عامل مهم افراد در مصرف مواد مخدر است و خانواده‌ها باید در این زمینه هوشیار باشند.

پهلوان با اشاره به اینکه اعتیاد نوعی بیماری روانی تکرار شونده است که از نظر بعضی از صاحب‌نظران با وجود همه عوارضی که دارد، وابستگی به اعتیاد باعث تکرار شدن آن می‌شود، خاطرنشان کرد: کسانی که رو به مواد مخدر می‌آورند بیمار هستند و براساس قانون، معتاد، مجرم نیست مگر کسی که برای ترک اعتیاد اقدام نکند.

وی با بیان اینکه همه افراد جامعه برای جدایی معتادان از مواد مخدر باید تلاش کنند، اظهار کرد: رفتارهای پرخطر، ناتوانی در فراموش کردن مواد و امور مرتبط، میل و اشتیاق شدید به مصرف ماده مخدر ، احساس اجبار در مصرف مواد مخدر، افسردگی و خودکشی و ... از علائم و عوارض آسیب مغزی مصرف مواد مخدر است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر مازندران درباره روش‌های شناسایی معتادان، افزود: تغییرات به وجود آمده در فرد معتاد، ابتدا از دید خانواده‌ها پنهان می‌ماند و خانواده‌ها از شناسایی این علائم باز می‌مانند.

این مسئول با بیان اینکه افراد معتاد ابتدا خودداری از برخورد مستقیم با خانواده دارند، گفت: فرد معتاد سعی می‌کند رفتار خود را عادی جلوه دهد و به ظاهر خود بسیار توجه می‌کند تا دیگران متوجه اعتیاد آنها نشوند.

پهلوان با اشاره به اینکه خارج شدن نامناسب از منزل هم از دیگر علائم اعتیاد افراد است، تصریح کرد: خوش‌رفتاری و مهربانی کم‌سابقه، نوشیدن چای زیاد و مصرف سیگار، تغییرات در مردمک چشم و خواب‌آلودگی زیاد هم از دیگر علائم اعتیاد افراد است.

وی با بیان اینکه دو تا سه ماه بعد از شروع مصرف هروئین، آثار اعتیاد در فرد قابل مشاهده است، ادامه داد: 5 تا 6 ماه بعد از مصرف تریاک هم علائم ظاهری اعتیاد در افراد را می‌توان متوجه شد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر مازندران با اشاره به اینکه اگر کسی تصمیم به ترک اعتیاد نگیرد، نمی‌توان او را به زندگی برگرداند، خاطرنشان کرد: در افراد معتاد باید نقطه عطف برای برگشتن به زندگی اتفاق بیفتد تا روند ترک اعتیاد به نتیجه برسد.

این مسئول در پایان با بیان اینکه پلیس سال گذشته 100 کیلوگرم مخدر شیشه در مازندران کشف کرد، گفت: هر یک کیلوگرم شیشه برای مصرف 4 هزار نفر کفایت می‌کند.