جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

100 قلم داروی گران قیمت در تعهد بیمه سلامت قرار گرفت - نمایش محتوای خبر

 

 

100 قلم داروی گران قیمت در تعهد بیمه سلامت قرار گرفت

 سید جواد میرمحمدی امروز در بابل اظهار داشت: اداره بیمه خدمات درمانی از مهرماه سال جاری به بیمه سلامت تغییر نام یافت.

وی با اشاره به اینکه 280 هزار نفر بیمه شده زیر پوشش بیمه سلامت بابل قرار دارند، افزود: شهرستان بابل دارای 280 هزار نفر بیمه شده دارای دفترچه بیمه است و با 500 موسسه درمانی از جمله بیمارستان، درمانگاه، داروخانه و پزشک قرارداد دارد.

میرمحمدی ادامه داد: سالانه بیش از یک میلیون بار مراجعه برای دریافت خدمات درمانی اعم از ویزیت، دریافت دارو، بستری و اقدامات تشخیصی وجود دارد به طوری که در سال 90 بیش از 22 میلیارد تومان هزینه درمان از سوی این بیمه به موسسات طرف قرارداد شهرستان پرداخت شده است.

وی تصریح کرد: بیمه سلامت با طرح پزشک خانواده با ماموریت جدی روبرو شده  که تجمیع بیمه‌ها، ارائه خدمات درمانی در قالب نظام ارجاع و پزشک خانواده با سطح‌بندی خدمات از آن جمله است، سازمان‌های بیمه‌گر ملزم به سرویس‌دهی در قالب نظام ارجاع و تنظیم ساز و کارهای آن هستند.

میرمحمدی بیان داشت: برای افرادی که هنوز بیمه نشدند دفترچه ارزان قیمت ایرانیان با تخفیف ویژه دولتی 50 درصد صادر و در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

وی اذعان داشت: در بیماران خاص و بیمارانی که تحت نظارت معاونت بهداشتی دانشگاه قراردارند با هماهنگی لازم دفترچه رایگان ایرانیان صادر می‌شود با توجه به اینکه بیماران معرفی شده از سوی کمیته امداد و بهزیستی را نیز پوشش قرار می‌دهیم.

رئیس اداره بیمه سلامت بابل گفت: وظیفه ما پرداخت تمام خدمات در تعهد است نه خدمات موجود، باید مطابق مقررات تصویب شده باشد پس مبنای تعهد قرارگرفتن، داروی خارجی یا ایرانی بودن آن نیست بلکه مهم موجود بودن آن در بازار است. 

وی با اشاره به اینکه از داروهای داخلی حمایت می‌کنیم، افزود: اگر داروهای تولید داخلی در بازار موجود باشد استفاده از آن را مقدم بر داروی خارجی دانسته که این خود کمک به هزینه بیمار نیز است زیرا هزینه داروهای داخلی پرداخت شده توسط بیمار 30 درصد است.

میرمحمدی تصریح کرد: ما مسئول خرید هستیم و استاندارد لازم دارو توسط وزارت بهداشت سنجش می‌شود.

وی افزایش هزینه درمانی در جامعه را مهم‌ترین مشکل سازمان بیمه‌گر دانست و اظهار داشت: سرعت ورود خدمات در بازار سلامت، تنوع روزافزون این نوع خدمات، گستردگی و گوناگونی روش‌های ارائه خدمات، عدم تنظیم پروتکل‌های مراقبتی و درمانی مهمترین عامل افزایش هزینه درمانی در جامعه شده است.

وی با اشاره به نامناسب بودن سرعت ورود خدمات بیان داشت: بین فرد، خانواده، شهر و شرکت بیمه‌کننده اعم از دولتی، تعاونی و خصوصی در کل کشور، توزیع نامتناسبی در سطوح خدمات از سطح یک، دو و سه وجود داشته و تمرکز خدمات نیز در مراکز استان‌ها و کشور به این مشکلات دامن می‌زند.

میرمحمدی ماهیت هر دفترچه را به عنوان اوراق بهادار دولتی دانست و گفت: برخی از بیمه‌شدگان و موسسات با عدم رعایت اصول بیمه‌ای و مقررات مربوطه این مسئله را کم اهمیت تلقی می‌کنند.

وی تصریح کرد: عمده‌ترین برنامه‌های ما بحث استقرار طرح ملی پزشک خانواده  بوده که مهم‌ترین برنامه برای سطح‌بندی خدمات است.

وی بیان داشت: به علت افزایش موسسات طرف قرارداد و ایجاد مجتمع بیمارستانی و مراکز درمانی از جمله آیت الله روحانی با افزایش ارائه خدمات در سطح شهرستان مواجه هستیم.

رئیس اداره بیمه سلامت بابل گفت: طی دو ماه گذشته بیش از 53 قلم داروی گیاهی و 100 قلم داروی گران قیمت داخلی و خارجی جزء تعهد قرار گرفت و وارد سامانه شد و درصد سهم بیمار از پرداخت دارو از 30 درصد به 10 درصد در برخی از داروها خاص و سرطانی کاهش یافت.

وی بیان داشت: همه بیمه‌شدگان می‌توانند موارد عنوان شده را در سایت اینترنتی سازمان به آدرس  .irwww.msio.org  ملاحظه کنند.

وی گفت: اگر موسسات ارائه‌دهنده خدمات دولتی، خصوصی و تعاونی با توجه به ورود روز افزون کالا و خدمات به بازار سلامت همانند گذشته ارائه خدمات کنند و بین این سه ضلع ناهماهنگی وجود داشته باشد در آینده مشکلات ما بیشتر خواهد شد.

میرمحمدی با اشاره به اینکه نقش اجتماعی موسسات کم‌رنگ‌تر از نقش شغلی آنها است، تصریح کرد: بیمه سلامت آمادگی بستن قرارداد با تمام موسسات با رعایت مقررات اعلام شده را دارد.

وی افزود: واسطه اصلی بین بیمه‌ها و بیماران، موسسات ارائه‌دهنده خدمات هستند که باید نقش اجتماعی خود را پررنگ‌تر کنند ولی نقش شغلی آنها از نقش اجتماعی پررنگ‌تر بوده و در جایگاه اصلی خود قرار ندارد.