سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

10 هزار بیسواد در کلاس‌های سوادآموزی مازندران جذب شدند - نمایش محتوای خبر

 

 

10 هزار بیسواد در کلاس‌های سوادآموزی مازندران جذب شدند

دوره آموزشی مدیران "آ.پ "و روسای ادارات سوادآموزی با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی نیز برگزار شده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدعلی امیری شامگاه چهارشنبه در هشتمین جلسه شورای آموزش و پرورش استان مازندران که در سالن کنفرانس باشگاه فرهنگیان ساری برگزار شد ضمن گرامیداشت روز 18دی و خلق حماسه توسط  جوانان ساروی در برابر مبارزه با ظلم و جور طاغوت اظهارر کرد: در این روز 12نفر از جوانان ساروی در خیابانهای ساری در برابر ظلم و جور طاغوت ایستادند به طوریکه 50درصد از آنها دانش آموز بودند.

وی افزود: افتخار آفرینی بیش از 10هزار شهید استان که بیش از 2هزار نفر یعنی در حدود یک پنجم از آنها فرهنگی بودند همچنان بر تارک این استان می درخشد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مازندران با بیان اینکه دستور کار هشتمین جلسه شورای آموزش و پرورش استان برنامه و عملکرد نظام آموزش متوسطه در آموزش و پرورش مازندران است گفت: در آذر و دی ماه سال 92 در حوزه معاونت ابتدائی و آموزش متوسطه و دیگر معاونت ها و بخش ها برنامه هائی اجرا شد که همگی با همت  همکاران و تلاش دانش آموزان بوده است.

امیری،از شرکت بیش از 240هزاردانش آموز مقطع ابتدائی در آزمون پیشرفت تحصیلی در سطح 32شهرستان در طی ماههای آذر و دی خبر داد و بیان داشت: کارگاهها و جلسات مختلف آموزشی مرتبط با حوزه آموزش ابتدائی برای مقطع  پیش دبستانی، درس پژوهی معلمان ابتدايي و ...داشتیم.

وی افزود:در مقطع پیش دبستانی (15 كارگاه)، درس پژوهی معلمان ابتدايي (14 كارگاه)، پوشش تحصيلي (35 كارگاه)، ارزشيابي كيفي – توصيفي (12 كارگاه)، كيفيت بخشي كلاس هاي چند پايه (8 كارگاه)، توانمندسازي دانش آموزان مرزي و ديرآموز (48 مورد)، توليد محتواي پيش دبستاني (10 جلسه هم انديشي) و دانش افزايي مديران مدارس (21 جلسه)برگزار شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران برگزاری17 جلسه  استانی و شهرستانی کمیته مبادی انسداد بیسوادی در راستاي اجراي مصوبات شوراي آموزش و پرورش را از دیگر برنامه ها عنوان نمود و ابراز داشت: احراز رتبه دوم کشوري در قبولي كنكور سراسري براي سومين سال متوالی برگزاري مرحله اول آزمون پيشرفت تحصيلي در سطح مدارس استان (دوره متوسطه اول ، دوم و فني حرفه اي و كاردانش)نیز از عملکردهای آموزش متوسطه است.

امیری در ادامه با بیان اینکه تلاش می کنیم مازندران بتواند به رتبه اول کشوری در قبولی کنکور سراسری دست یابد افزود: حفظ و نگهداشتن این رتبه نیز برای ما حائز اهمیت است و با تمام کوشش این رتبه را حفظ خواهیم کرد.

وی از صدور تایید دوره های آموزشی برای متقاضیان گواهینامه نوع دوم معلمان خبر داد و گفت: اگرچه این گواهینامه مدرک دانشگاهی نیست ولی مزایای مدرک تحصیلی به آن تعلق می گیرد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مازندران با بیان اینکه ملتی که از معلم خودش تقدیر می کند ملتی رشد یافته است ابراز داشت: با توجه به اینکه معلمان جا روی پای پیامبران و امامان در بحث روشنگری و هدایت انسانها گذاشتند لذا بایستی بنابر آموزه های دینی از آنها تجلیل شود.

امیری افزود: ستاد انتخاب معلم نمونه سال تحصیلی 93-92 به ریاست استاندار محترم نیز تشکیل شده است.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی انتظارمان این است تا در هفته معلم تجلیل از معلمان در استان فرهنگ‌سازی شود و همه دستگاه‌ها از این قشر زحمتکش تجلیل کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران برگزاری جشنواره ایثار و شهادت در راستای اجلاسیه بزرگداشت سرداران و 10هزار شهید استان و همکاری در اجرای کنگره یکهزار و 710شهید دانش آموز در شهرستان رامسر و یادواره 300شهید فرهنگی در شهرستان چالوس را از برنامه های معاونت پژوهشی و فرهنگی در دوماهه آذر و دی عنوان کرد.

امیری جذب روحانیون از مراکز علمیه  و حوزه ها به تعداد 1000  نفر در سال  1392 و ابلاغ و اعزام به مدارس و برگزاري نشست های دینی و دانش آموزی و جلسات پرسش و پاسخ  و نشست های خانواده با موضوع نماز به تعداد  120 جلسه را نیز از دیگر برنامه برشمرد.

توزیع شیر رایگان در بین 360هزار دانش آموزو فرهنگی مازنی

وی گفت: بازسازی عتبات عالیات با مشارکت بيش از 300 هزار دانش آموز و فرهنگي استان به مبلغ بالغ بر سه ميليارد و 184 ميليون ريال بوده بطوریکه آموزش و پرورش مازندران مقام اول کشوری را کسب نمود.

این مسئول با بیان اینکه توزیع مرحله اول شیر در مدارس در 20نوبت طبق مصوبه وزارت متبوع برای تعداد 360هزار دانش آموز و فرهنگی مازندران به صورت رایگان انجام شد افزود: توزیع شیر رایگان در بین 150هزار دانش آموز و فرهنگی در روستا و 210هزار دانش آموز و فرهنگی در شهر بوده است.

امیری توزیع اعتبار خدمات دهی به مدارس شبانه روزی استان را مبلغ یک میلیارد و 139میلیون ریال عنوان کرد .

مدیر کل آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه افتخار می کنیم که از 20هزار نیرو شاغل و معلم آموزش و پرورش استان مازندران بیش از هفت هزار نفر از آنها از خانواده ایثارگران و شاهد و رزمندگان هستند گفت: تجلیل از4هزار و 250 نفر از رزمندگان فرهنگی شاغل در دستگاه آموزش وپرورش استان به مناسبت هفته بسيج و نیزدیدار با خانواده های معظم شهدا وایثارگران از برنامه های اداره شاهد و امور ایثارگران آموزش و پرورش استان در دوماهه آذر و دی بوده است.

امیری تشکیل جلسه کار گروه توانمندسازی مدرسان آموزش خانواده و برگزاري جلسه استاني کارگروه ماده18 (سرويس دانش آموزي) را از برنامه‌های گروه انجمن اولیا و مربیان عنوان نمود و ابراز داشت: کسب رتبه برتر کشوری در جشنواره جوان خوارزمی توسط دانش آموز خاطره صادقی و کسب دو عنوان چهارمی وزارتی توسط دانش آموزان سینا صفاتیان و احسان فرجی، برپایی کارگاه آموزشی کیفیت بخشی بر روند اجرایی و طرح های جشنواره جوان خوارزمی با حضور مدیران پژوهش ­سراها و دبیران جشنواره جوان خوارزمی با هدف ارتقاء طرح‌ها، ایده­‌ها و کسب عناوین برتر کشوری و برپایی مرحله تکمیلی طرح دوست علمی برای دانش آموزان پایه دوم متوسطه رشته ریاضی مدارس استعدادهای درخشان با حضور اساتید مجرب کشوری با همکاری بنیاد ملی نخبگان از عملکردهای اداره استعدادهاي درخشان و دانش پژوهان جوان هستند.

لزوم توجه به هنرستانها/ همکاری فنی و حرفه‌ای با آموزش و پرورش  در کم کردن بیکاری

این مسئول در پایان سخنانش با بیان اینکه در بخش فرهنگ و هنر هیچ گونه هزینه ای برای آموزش و پرورش اختصاص ندارد  اظهار کرد: اگر قرار است با این همه استعداد کار تعلیم و تربیت گل کند بایستی زیر ساخت‌ها گل کرده و به آموزش و پرورش توجه شود.

امیری با تاکید بر اینکه نباید تنها 10درصد ازز اعتبارات حوزه فرهنگی – هنری به آموزش و پرورش تخصیص یابد و 90درصد حوزه های دیگر گفت: هنرستانها آماده شده است برای ایجاد اشتغال، به طوریکه  این پرسش مطرح است که چه تعداد از دانش آموزان هنرستانی در جاهای مختلف مشغول به کار شدند ؟

وی ادامه داد: ما مطمئن هستیم  بچه های ما که از هنرستانها فارغ التحصیل می شوند با مهارتی که کسب می کنند در صف بیکاران نیستند بلکه با خود اشتغالی به کسب و کار مشغولند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان  با بیان اینکه جهت توجه به صف بیکاران بایستی به هنرستانها توجه ویژه شود  خواستار همکاری بیشتر آموزش  فنی و حرفه ای با آموزش و پرورش شد.