جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

10 نفر با گروه خون نادر در مازندران شناسایی شدند - نمایش محتوای خبر

 

 

10 نفر با گروه خون نادر در مازندران شناسایی شدند

مدیر کل انتقال استان مازندران از شناسایی 10 نفر در این استان با گروه خوبی نادر خبرداد و گفت :این افراد دو گروه خونی نادر (Oبمبئی ) و Kellنول هستند .

10 نفر با گروه خون نادر در مازندران شناسایی شدند

اگر مشابه گروه خونی فردی در بین جمعیت پنج تا 10 هزار نفری دیده نشود آن فرد دارای گروه خونی نادر است .
اسماعیل پوریانی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : این افراد شامل 9 نفر با گروه خونی (او بمبئی ) و یک نفر با گروه خونی kellنول هستند .
مدیر کل انتقال خون مازندران با اشاره به اینکه از دو نفر با این گروه خونی Kellنول در کشور یک نفر در مازندران زندگی می کند ، ادامه داد : دیگر فرد با این گروه خونی به دلیل بیماری قادر به اهدای خون نیست تادر مواقع ضروری از آن استفاده شود .
وی تعداد افرادی که در جهان که با این گروه خونی شناسایی شدند را 10 نفر اعلام کرد .
پوریانی افزود : 52 نفر گروه خون نادر ( Oبمبئی ) در کشور شناسایی شدند که از این تعداد 32 نفر به دلیل بیماری و کهولت سن ،قادر به اهدای خون نیستند .
وی گفت : 9 مازندرانی دارای این گروه خونی نادر ، جز اهداکنندگان این خون به شمار می روند .
مدیر کل انتقال خون مازندران که نحوه شناسایی این گروه های خونی نادر را اتفاقی دانست و به نمونه ای از شناسایی گروه خونی نادر در استان اشاره کرد ، افزود : زن باردار چالوسی که هنگام زایمان نیاز به خون داشت هنگام تزریق خون با گروه( o) با واکنش روبرو شد.
وی ادامه داد : با ارسال نمونه خون و انجام تست های تشخیصی لازم ،گروه خونی این زن نادر شناخته شد .
به گفته پوریانی ، ایران از سال 2010 به عنوان یکی از 23 کشور عضو بین المللی خون های نادر در آمد که زیر ساخت های لازم برای ذخیره سازی این نوع خون ها در آن وجود دارد .
وی خاطرنشان کرد : با توجه به فراهم بودن زیر ساخت های لازم برای ذخیره سازی خون های نادر ، مشکلی برای تامین خون این افراد وجود ندارد .
پوریانی از جراحان و پزشکان مراکز درمانی و بیمارستانی خواست تا در صورت بروز واکنش بدن افراد هنگام تزریق خون ، نمونه خون را به اداره کل انتقال خون مازندران ارسال نمایند تا آزمایش های تشخیصی لازم انجام شود .
براساس آمارهای رسمی یکهزار و 100 نفر با 23 گروه خونی نادر در کشور شناسایی شدند که مازندران یکی از حدود 10 استان کشور دارنده افرادی با گروه خونی نادر است .