سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

10 میلیارد مترمکعب از نزولات سالانه مازندران تبخیر می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

10 میلیارد مترمکعب از نزولات سالانه مازندران تبخیر می شود

به گزارش خبرنگار مهر، حسین زارع بعد از ظهر شنبه در نشست با استاندار جدید استان با اشاره به تعدد منابع آبی در استان مازندران افزود : همچنین 6.5  میلیارد دیگر تبدیل به منابع آب تجدید شونده می شود که از منابع آب تجدید شونده حدود 4.5 میلیارد متر مکعب آب سطحی و 1.9 میلیارد دیگر آن زیرز مینی است.
وی افزود: هم اکنون چهار سد لاستیکی جدید در استان در دست اجرا است که هر یک 15 الی 95 در صد پیشرفت فیزیکی دارند که با بهره برداری از آن ها سالانه حدود 6 میلیون متر مکعب آب تنظیم و در اختیار حدود دو هزار هکتار قرار می گیرد، همچنین در استان بیش از 140 رودخانه و 130 هزار حلقه چاه برای استفاده از آب زیر زمینی وجود دارد که بیش از 95 درصد این  چاه ها کمتر از 50 متر عمق دارند.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت های شاخص شرکت آب منطقه ای مازندران گفت: هم اکنون 10 سد مخزنی با ظرفیت تنظیم حدود 420 میلیون متر مکعب که 90 هزار هکتار ازاراضی پایاب را آبیاری می کنند در دست بهره برداری است که امیدواریم با اجرای 3 طرح مهم دیگر تأمین آب( هراز ، گلورد و چالوس ) ظرفیت تنظیم آب در استان به رقم یک میلیارد و 600 میلیون متر مکعب برسانیم.

زارع اعتباری طرح های ملی این شرکت در سال 92 را 151 میلیارد تومان و اعتبار طرح های استانی را 15 میلیارد اعلام می گردد و خواستار تخصیص 100 درصد آن شد.

زارع با اشاره به متوسط بارندگی  دراز مدت استان که 620 میلیمتر است، گفت: سالانه از 6.5 میلیارد متر مکعب پتانسیل تجدید شونده در استان، حدود 3.4 میلیارد آن مورد استفاده قرار می گیرد که بیشتر آن یعنی حدود 82 درصد به مصرف کشاورزی می رسد.

وی در پایان با تشریح هر یک از طرح های عمرانی شرکت به ویژه طرح های آبرسانی به شهرها مهمترین مشکلات پروژه ها را  عدم تخصیص کافی و به موقع اعتبارات ، افزایش بی رویه قیمت اراضی برای اجرای طرح ها ، تعدد مالکیت به ویژه در شبکه های آبیاری و زهکشی و تأمین منابع قرضه بر شمرد و افزود : برای طرح هایی که در دست اجرا داریم 2400 هکتار اراضی نیاز است که تاکنون حدود هزار و 500 هکتار آن خریداری و مورد استفاده قرار گرفت.

استاندار مازندران نیز گفت: یکی از مهمترین الویت ها در استان تأمین آب برای بخش های کشاورزی ، شرب و صنعت است که باید تلاش کنیم بخشی از عقب ماندگی های این بخش در استان  را جبران کنیم.

ربیع فلاح با اشاره بر ضرورت برخورداری از یک برنامه مناسب برای به سرانجام رساندن طرح مهم توسعه منابع آب در استان تأکید کرد : تلاش کنیم با همدلی و بهره گیری از تمام ظرفیت های موجود مشکل اعتباری این طرح ها را که باعث به طول انجامیدن برخی از پروژه ها گردید مرتفع کنیم.

فلاح در ادامه با تأکید بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در سرمایه گذاری طرح تامین و انتقال آب دراستان افزود : در تلاش هستیم تا انشاالله یک عدالتی در توزیع اعتبارات استان  با توجه به  طرح های عمرانی دستگاه اجرایی اتفاق بیافتد.

استاندار مازندران در پایان با قدردانی از تلاش مجموعه آب استان ، از آب به عنوان محور توسعه همه بخش یاد کرد و خواستار تلاش بیشتر برای مهار آب در استان شد و اظهار امیدواری کرد: انشاالله مشکلات استان به ویژه بخش آب که موجب افزایش سطح زیر کشت در استان  و حتی به زیر کشت رفتن مجدد اراضی می شود، رفع شود.