سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

1.2 میلیون واحد دامی در جنگل های مازندران حضور دارند - نمایش محتوای خبر

 

 

1.2 میلیون واحد دامی در جنگل های مازندران حضور دارند

به گزارش خبرنگار مهر، عباسعلی نوبخت ظهر دوشنبه در مراسم گرامیداشت روز منابع طبیعی، آموزش و پژوهش افزود: این تعداد دام 270 روز در عرص های جنگلی حضور دارند و اگر روزانه یک اصله نهال را از بین برند، خسارتهای کلانی وارد می شود.

وی اظهار داشت: در سال گذشته شش میلیون اصله نهال در استان تولید که پنج میلیون در جنگل ها غرس و یک میلیون اصله نیز بین مردم توزیع شده است.

وی با اشاره به وجود چهار هزار کیلومتر مرز مشترک با زمین های زراعی گفت: نیروهای که برای حفظ و حراست از عرصه ها وجود دارند، کم است.

به گفته نوبخت، سال 91 حدود 690 هکتار از اراضی توسعه جنگلکاری شد و 100 هکتار از اراضی نیز از متخلفان خلع ید شد.

مدیرکل منابع طبیعی مازندران – ساری ادامه داد: در سالجاری 460 هکتار توسعه جنگلکاری بعد از سیل، 104 هکتار در جمال الدین کلاه و 60 هکتار در دودانگه با کاشت نهال صورت گرفته است.

نوبخت سطح جنگل های حوزه منابع طبیعی ساری را 794 هزار هکتار و کل سطح عرصه های ملی منطقه را بیش از یک میلیون و 18 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: یکی از دلایل کوچک شدن سطح عرصه های منابع طبیعی خودمان هستیم و دلیل دیگر اینکه ما منابع طبیعی را تنها به عنوان مناب طبیعی می بینیم و متخلفان این حوزه بسیار جلوتر از ما هستند.

وی با اشاره به واگذاری 266 معدن در سطح منابع طبیعی استان منطقه ساری گفت: 121 معدن غیرفعال است و به جهت وجود قوانین نادرست برای رشد و توسعه استان، باز هم تحت فشار برای واگذاری منابع طبیعی هستیم و در سطح منطقه عرصه های زیادی را برای پروژه های توسعه ای واگذار کرده ایم.