رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۸

" روياي آهني " به پنجمین جشنواره جهانی فیلم‌های مستند «اتنوگرافی» پاریس فرانسه راه یافت. - نمایش محتوای خبر

 

 

" روياي آهني " به پنجمین جشنواره جهانی فیلم‌های مستند «اتنوگرافی» پاریس فرانسه راه یافت.

این جشنواره که مستندهای قوم نگارانه و مردم‌شناسی را به رقابت می‌گذارد؛ در این دوره میزبان مستند ایرانی "روياي آهني" محصول شبكه مازندران است.

رویای آهنی ساخته یاسر طالبی به تهيه كنندگي ميترا روحي منش پيش تر جايزه بهترين كارگرداني فيلمسازان نيس فرانسه را از آن خود كردهبود،
پنجمین جشنواره جهانی فیلم‌های مستند «اتنوگرافی» پاریس فرانسه ۳ تا ۷ آوریل برگزار می‌شود.

روياي آهني سال گذشته جايزه بهترین کارگردان و تدوینگر  بیستمین جشنواره تولیدات مراکز استانهای صداوسیمادر سنندج را از آن خود كرد.
«رویای آهنی» به کارگردانی یاسر طالبی و تهیه کنندگی میترا روحی منش، محصول شبکه استانی مازندران به سفارش مرکز سیمای استان های صدا و سیما است.
این مستند به نقش راه آهن سراسری ایران در پیروزی متفقین بر آلمان نازی می پردازد. در خلاصه داستان مستند «رویای آهنی» آمده است: «زمانی که خط آهن شمال-جنوب ایران در سال ۱۳۱۷ افتتاح شد، تنها گوشه‌ای از جنوب غربی خاورمیانه را تغییر نداد، بلکه دنیا را متحول کرد و به پُل پیروزی متفقین بر آلمان نازی لقب گرفت...»
عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از نویسنده، تصویربردار و کارگردان: یاسر طالبی، صدابردار: میثاق مدانلو، صداگذار: رامین ابوالصدق، تدوینگران: یاسر طالبی، Hagen Muhe، گوینده: افشین زی‌نوری، آهنگساز: حسین میرزاقلی، مدیر تولید: مهدی خلیلی. راوی: مسعود جمالی، پژوهشگران: یاسر طالبی، مسعود جمالی، Martina Bogdansk، مجری طرح و تهیه کننده: میترا روحی منش.